avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire

Buna ziua. Mi s-a pus poprire pe cont pentru neplata unor contributii la stat, cu toate ca acestea erau platite.

Dupa ce s-au facut cercetari fiscul a constatat ca intr-adevar s-au poprit eronat si incasat eronat sumele.

Insa pentru ca banca sa vireze sumele mi-a perceput un comision de 100 euro, pe care vreau sa-i recuperez.

Imi poate spune cineva, care este modalitatea, pe cine chem in judecata si daca se poate si o reglementare juridica.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gorgo28 , utilizator 11:23, 31 Iulie 2012
chemati in judecata pe cel care a facut poprirea ilegal
Buna ziua. Intr-adevar trebuie sa dau in judecata pe cine a pus poprirea, dar nu am primit nici somatia si nici titlul executoriu. Ce contest?
poprirea se face fara somatie. aveti dreptul la contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care ati luat cunostinta de infiintarea popririi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintarii popririi - efecte uzoni istvan uzoni istvan [u]Instatnta a dispus:[/u] 1. desfiintarea popririi dintr-un dosar de exec. silita; 2. restabilirea situatiei anterioare si 3.restituirea catre debitor a ... (vezi toată discuția)
Poprire cont bancar simon911 simon911 Am o datorie la fisc...cont poprit! Fiind student primesc bursa de studii de la facultate datorita rezultatelor la invatatura, dar banii sunt virati in cont si ... (vezi toată discuția)
Adresa infiintarea a propririi ispasdina ispasdina Buna ziua, Am primit o adresa de infiintare a propririi de la Administratia Finantelor Publice, pentru un angajat de-al nostru, care nu si-a platit impozitul ... (vezi toată discuția)