Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea dreptului de uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea dreptului de uzucapiune

Buna ziua! As dori sa aflu daca se poate mosteni dreptul de uzucapiune, mai precis: mostenitorul ar putea obtine dreptul de proprietate asupra unui imobil in care au locuit parintii. Acestia au cumparat cu acte redactate de mana imobilul in urma cu mai mult de 10 ani de la o persoana care il detinea tot fara acte oficiale ci tot act de vanzare-cumparare scris de mana. Mentionez ca toate impozitele au fost platite chiar si de mostenitor. Va multumesc.
Puteti merge pe jonctiunea posesiei. Este o actiune destul de dificila, trebuie sa gasiti mostenitorii celui ce a vandut pe chitanta sub semnatura privata. Este bine ca sunteti inscrisi pe rolul fiscal. In principiu trebuie vazut cine a fost proprietarul care a detinut de drept, cu acte autentice acel imobil, deoarece cel de la care au cumparat parintii dvs. nu avea calitatea de proprietar in sensul legii.

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului si pentru sfatul dat. Problema vine din faptul ca nu eu sunt mostenitorul. Acesta vrea sa vanda acest imobil unor rude apropiate mie. La inceput a spus ca a inceput un proces prin care sa obtina actul de proprietate al imobilului pentru ca apoi sa le propuna cumparatorilor sa le vanda dreptul de mostenire. Este posibil asa ceva. Din cate am mai citit si eu , dreptul de uzucapiune este pentru persoana care locuieste in imobil, nu stiu cat ar fi pentru mostenitor si cu atat mai mult nu stiu daca se poate vinde. Ar putea fi la mijloc o inselaciune? Va multumesc anticipat pentru lamurire