Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pentru prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pentru prenatal

Am si eu o intrebare mar interesa si pe mine sa stiu eu am nascut pe data de 5 iulie si sunt acele 120 de zile care tre sa le iei,acum ca am nascut tre neaparat sa le iau sau intrerup medicalul si stau in alea 42 de zile fara plata astept si eu raspuns va multumesc
Concediul de maternitate este de 126 zile calendaristice.Pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterte copil pana la un an sau doi ani, este obligatoriu sa aveti cel putin 42 de zile de concediu de maternitate dupa nasterea copilulul.Bineinteles ca pentru aceasta
indemnizatie, aveti nevoie si de indeplinirea conditiilor prevazute la art 2 din OUG 111din

2010 care reglementeaza acordarea acestui drept.
Nu ești obligată să iei cele 126 de zile. Se consideră obligatoriu cele 42 de zile începând cu data în care s-a născut copilul.Totuși, este mai convenabil să intri în pre/post natal, deoarece se calculează cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni față de 75% din media veniturilor nete pe 12 luni lucrate, ceea ce înseamnă că vei lua puțin mai mult față de salariul care-l primești dacă mergi la serviciu.
maria_cseh, utilizator