Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cazier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cazier

buna seara
Daca am primit 2 luni de inchisoare cu executare care sa transformat in 2 ani si 2 luni suspendare conditionata dupa cat timp se sterge din cazier?
Cum anume s-au transformat? Nu aţi primit direct pedeapsa cu suspendarea executării pedepsei? Fiindcă dacă a fost aşa, la cele 2 luni cât este pedeapsa se mai adaugă încă 2 ani şi cei 2 ani şi 2 luni reprezintă termen de încercare pentru condamnat. La expirarea acestui termen , condmantul va fi reabilitat de drept, dacă în acest teremn nu mai comite alte infracţiuni, care ar putea condce la revocarea beneficiului suspendaării executării , şi apoi executarea în întregime a pedepsei , în penitenciar .
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Da asa a fost cum ati zis.Inseamna ca dupa 2 ani si 2 luni cazierul o sa fie curat?
Da, dacă veţi îndeplini toate condiţiile, reabilitarea va opera în temeiul legii, adică veţi reabilitat de drept.