avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... competenta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

competenta

buna ziua,
am de recuperat o suma de 270.000 euro, de la o firma din romania. (firma mea are sediul in alta tara - stat EU) si as dori sa formulez o actiune pe somatie de plata sau ordonanta de plata.
e bine sa o fac pe aceasta procedura sau a dreptului comun? si
la care instanta ar trebui sa ma adresez, conform codului de procedura civila? Tribunal?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 16:55, 31 Iulie 2012
Tribunalului de la sediul debitorului. Incercati somatia, ca nu aveti ce pierde.
Ultima modificare: Marți, 31 Iulie 2012
Florian Turlete, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creante apr0ape_om apr0ape_om Buna ziua , as dori si eu o lamurire cu privire la o recuperare de creante. firma mea a prestat pentru o alta firma niste servicii , acestea au fost ... (vezi toată discuția)
Urgent competenta judecatoreasca andr_georgi andr_georgi daca vreau sa recuperez un debit de 8.000 lei unde inaintez cererea la tribunal sau la judecatorie????????? (vezi toată discuția)
Ordonanta de plata Parintele_75 Parintele_75 Buna ziua, avand speta prin care o firma de distributie vinde marfa catre un client ( persoana juridica ) si aceasta nu-si achita debitul mai bine de un an ... (vezi toată discuția)