Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Il mostenesc pe sotul meu care a murit ?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Il mostenesc pe sotul meu care a murit ?!

Sotul meu a murit acu-s 2 ani , iar acum sora lui vrea sa ia casa de la mn, unde am muncit 32 de ani , casa fiind intabulata pe socri , ei fiind in viata.. Mie chiar nu imi revine nimic dupa 32 de ani de stat in casa aceea, unde am muncit.adica ma poate arunca in strada? cred ca il mostenesc pe sotul meu nu.???
Daca casa este proprietatea socrilor dvstara nu aveti nici un drept.
Dvstra nicdecum nu puteti sa mostentiti bunul care apartinea exclusiv doar sotului dvstra, astfel ca bunul nu era in proprietatea comunca in devalmasie conf. Codului familiei, INSA dvstra daca spuneti ca ati muncit in casa respectiva iar orice efort depus fie reparatie de mentinere nici nu vorbesc acum are menirea sa sporeasca valoarea bunului imobil, astfel ca daca dvstra sunti ferm convinsa ca ati contribuit t la sporirea bunului imobil, aveti martori ba chiar si extrase, kecuri, facturi ca ati pprocurat cindva mmateriale de constructie s.a. atunci exista probabilitatea minima de a solicita o parte dion imobil ca efect al sporirii valorii bunului ca efect al aportului dvstra si al sotului.
Succese

Dar daca socrii mei vor sa-i dea casa fiicei lor, adica cumnatei mele , poate ?! adica eu nu am nimic din aceea casa../ ? macar ce ii revenea sotului meu .. daca vor sa intabule casa pe fiica lor , poate fara mine...?!
Am uitat sa mentionez ca nu avem copii !!
Ei acum fac tot posibilul sa scoata succesiunea..Nu pot sa cred ca nu am nici un drept la casa unde am muncit 32 de ani .. Nu am nimic ..:( Ma poate da afara cand vor ei .. ?!