avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Il mostenesc pe sotul meu care a murit ?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Il mostenesc pe sotul meu care a murit ?!

Sotul meu a murit acu-s 2 ani , iar acum sora lui vrea sa ia casa de la mn, unde am muncit 32 de ani , casa fiind intabulata pe socri , ei fiind in viata.. Mie chiar nu imi revine nimic dupa 32 de ani de stat in casa aceea, unde am muncit.adica ma poate arunca in strada? cred ca il mostenesc pe sotul meu nu.???
Cel mai recent răspuns: ContSters207149 , utilizator 16:56, 2 August 2012
Din moment ce casa le apartine socrilor dvs, ei dispun de bunul lor dupa bunul lor plac. Unicul lucru pe care il puteti face este sa dovediti faptul ca ati contribuit la sporirea valorii bunul, si in baza principiului imbunatatirii fara justa cauza o sa aveti dreptul la despagubiri. Dar tot acest procedeu trebuie sa fie insotit de cecuri, martori... care sa confirme ceea ce afirmati dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire corinamilitaru corinamilitaru soacra mea a decedat acum 2 ani,iar socrul meu s-a recasatorit.nu s-a facut succesiune,iar apartamentul pe care socrul meu l-a detinut impreuna cu soacra mea ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunici si sot decedat neluchiru neluchiru Buna ziua. O prietena are urmatoarea problema: Acum 21 ani ia decedat sotul, in urma casatoriei rezultand un copil. Doamna respectiva nu s-a mai recasatorit, ... (vezi toată discuția)
Mostenirea bunurilor proprii fodoretelkaeva fodoretelkaeva Bună seara, am o întrebare,nelamurire. 1.Bunurile proprii şi cele personale ale soţului mort cine îl moşteneşte.? Trăieşte mama şi sora ... (vezi toată discuția)