Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizare ,difinitiva si irevocabila a hotararii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizare ,difinitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti de divort sect 2

buna ziua .In judecatoria de divort a surorii mele sa facut o greseala dactilografica .Sa trecut gresit data in care sa incheiat regimul ei matrimonial cu sotil ei . Ce trebuie facut ca aceasta greseala sa fie corectata?sora mea si-a angajat o avocata ca sa se ocupe de divortul lor.SI AVOCATA URMEAZA SA SE OCUPE DE LEGALIZAREA ,DIFINITIVA SI IREVOCABILA A HOTARARII JUDECATORESTI.sa nu fie cu suparare dar din cate stiu eu ca sa legalizezi o hotarare judecatoreasca si sa fie definitiva si irevocabila sunt necesare 2 cereri scrise de mana depuse la registratura la jud. unde a avut loc sentinta civila una pt legalizare si una pr difinitiva si irevocabila Avocata surorii mele mi-a spus ca trebuie sa dau un anunt in ziar cu ce a hotarat judecatoarea cu desfacerea casatoriei lor si dupa ce o sa treaca 30 de zile de la anuntul dat in ziar poate sa legalizeze acea hotarare. Am dat anuntul in ziar asa cum mi-a spus avocata.Apoi am vazut ca la sfarsitul hotararii am vazut data trecuta gresita a regimului matrimonial.Am vorbit cu avocata .Ea mi-a spus ca a facut cerere pt corectarea datei a regimului matrimonial si dupa aceea acea foaie cu rectificarea datei matrimonial care va tremisa de jud. sect 2 la biroul ei avocational .Dupa aceea trebuie sa ma intalnesc cu ea si sa-mi spuna ce trebuie sa public in ziar cu acea corectare facuta in camera de consiliu, pt ce e mai nevoie sa dau anunt in ziar cu corectarea datei a regimului lor matrimonial?la ce foloseste?ca hotararea judecatoreasca sa fie valabila in ITALIAce anume este nevoie?trebuie tradusa in limba italiana de un traducator autorizat?legalizata la notar si apostilata? va mutumesc mult O zi buna in continuare
Anuntul la ziar trebuie dat doar daca pe parcursul judecarii dosarului sotul a fost citat prin publicitate, avand domiciliul necunoscut.

Daca domiciliul a fost unul cunoscut si a fost facuta comunicarea hot la acea adresa atunci hot judec ar fi trebui legalizata imediat dupa ce se indrepta eroarea strecurata in dispozitivul ei.

Hotararea nu trebuie apostilata ci doar tradusa de un traducator autorizat pt a putea fi folosita in Italia.