Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O scara de bloc, cu 19 apartamente, se poate retrage ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O scara de bloc, cu 19 apartamente, se poate retrage din Asociatia de Proprietari?

In ce conditii se poate retrage o scara de bloc din Asociatia de Proprietari, cheltuielile pe care le impartim fiind energia electrica din scara blocului, salariul femeii de serviciu si salariul administratorului care, conform statutului in asociatie ar trebui sa se ocupe si de intretinerea blocului, dar n-o face. Putem sa ne "gospodarim" fara a fi nevoie sa nu fim afiliati in vreo asociatie ?
DA SI LA MINE LA BLOC SUNTEM DECAT NOI TOT 19 APARTAMENTE
Puteti sa va retrageti din asociatia existenta si sa va constituiti o noua asociatie exclusiv compusa din proprietarii care detin apartamente pe scara. Luati in considerare faptul ca va trebui sa incheiati contracte cu toti furnizorii de utilitati in care asociatia existenta este parte contractuala (gunoi menajer, apa, etc.).
Dispozitiile in vigoare obliga constituirea la nivelul condominiilor de asociatii de proprietari
Nu puteti sa va "gospodariti" fara a detine incheiate contracte cu furnizorii de utilitati,contracte care de regula se incheie cu asociatia de proprietari
Conform
Art 5 din L nr 230/2007 (2)In cladirile de locuinte cu mai multe tronsoane sau scari se pot constitui asociatii de proprietari pe fiecare tronson ori scara in parte numai in conditiile in care nu exista o proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata
(3)Daca este cazul,asociatiile de proprietari infintate pe scari sau tronsoane de cladire isi reglementeaza intre ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune acestora,
printr-o anexa la acordul de asociere

Impedimentul si nemultumirea precizata de dvs respectiv neachitarea de obligatii de catre administrator pot fi usor indepartate,fie prin atentionarea administratorului care este simplu angajat al asociatiei de proprietari,fie in extremis prin inlocuirea acestuia