Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Valabilitatea actelor legalizate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Valabilitatea actelor legalizate

Buna ziua. Care este valabilitatea actelor legalizate:certificat nastere, diplome etc.? Va multumesc
Acum o luna am avut si eu de legalizat certificat de nastere,si la notar cand am intrebat de valabilitate,mi s-a spus ca nu are limita,deci e permanent.
Puteti folosi copia, cat actul original exista
Eu am fost luna aceasta la notar pt niste legalizari de acte (diplome de studiu, foile matricole si certificat de nastere). Pt unele din actele astea aveam niste legalizari mai vechi (de prin 2001). Dna notar mi-a spus insa ca nu mai sunt valabile, caci au "expirat" dupa 6 luni de la legalizare, conform unei noi legi care a intrat in vigoare din vara sau toamna asta.
Sa inteleg ca nu este adevarat ce mi-a spus si le putem folosi?