avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... am condus cu permisu suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

am condus cu permisu suspendat

buna ziua as vrea si eu un sfat acum ceva timp am parcat pe contra sens mi sa suspendat permisul le 3 luni am facu contestatie mi,a dat permisul inapoi acum 2 luni mi,a venit o citatie sa predau permisu in timp de 5 zile si nu l,am predat si acum 2 saptamani m,au oprit in trafic si m,au gasit ca coduc cu permisul suspendat mi,au luat declaratie eu le.am zis ca nu am stiut nimic de acea citatie in care trb sa predau permisu pt ca harti de la posta a semnato alt cineva nu eu personal acuma ce stiti ce e de facut mi,l anuleaza doar mi,l suspenda pe o perioda mai lunga deja mi,au deschis dosar penal?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:38, 2 August 2012
Aveti dosar penal acum.
ART. 86
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (2) se sancţionează şi persoana care încredinţează cu ştiinţă un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se află în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influenţa alcoolului sau a unor produse ori substanţe stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.
Inteleg ca de pe urma unei contraventii vi s-a suspendat permisul, dar ati facut contestatie, ati luat dovada ca exista contestatia pe rolul judecatoriei si ati fost la politie si vi s-a restituit permisul.Contestatia - plangerea contraventionala s-a judecat?In caz afirmativ, care a fost solutia?Apoi, ati primit o adresa sa il predati, dar nu l-ati predat si ati afirmat ca nu aveati cunostinta de adresa.1)daca ati urmat pasii care i-am prezentat, e o eroare in sistemul lor informatic; 2)daca ati eludat vreunul, ar trebui sa aveti dosar penal, din care scapati cu neinceperea urmaririi penale sau cu o scoatere in cel mai rau caz.
codrinioan a scris:

acum ceva timp am parcat pe contra sens mi sa suspendat permisul le 3 luni am facu contestatie mi,a dat permisul inapoi acum 2 luni mi,a venit o citatie sa predau permisu in timp de 5 zile si nu l,am predat si acum 2 saptamani m,au oprit in trafic si m,au gasit ca coduc cu permisul suspendat mi,au luat declaratie eu le.am zis ca nu am stiut nimic de acea citatie in care trb sa predau permisu pt ca harti de la posta a semnato alt cineva nu eu personal


1. ce vreti sa spuneti cu "parcare pe contrasens"?
pentru parcare nu se suspenda permisul de conducere.

2. singura prevedere din regulam.de aplic. a oug 195 (hg1391) in care se precizeaza termenul de 5 zile de la comunicare pentru predarea permisului de conducere este art. 209-(1). daca se pierde procesul si nu ati predat permisul in termenul de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hot. judecatoresti nu veti primi nicio instiintare de la politie deoarece art. 118 -(4) din oug 118 prevede ca sunteti obligat sa il predati.

3. faptul ca nu ati semnat dvs. pentru primirea instiintarii nu va absolva de raspundere. in plus relatati ca aveti cunostinta ca pentru primire a semnat altcineva ceea ce presupune ca aveti cunostinta cine este persoana respectiva. persoana banuiesc ca este cineva din familie pentru ca altfel factorul postal nu are voie sa predea o recomandata decat persoanei indicate in instiintare, eventual cuiva din familie care detine cartea de identitate sau o copie. in caz contrar factorul postal este obligat sa predea recomandata la posta unde se pastreaza timp de 10 zile lasand in cutia postala un document prin care sunteti instiintat despre recomandata si termenul de ridicare de la posta.

Art. 209. – (1) La cumulul a cel putin 15 puncte de penalizare, serviciul politiei rutiere din judetul care are în evidenta conducatorul de autovehicul comunica acestuia, în scris, în termen de 10 zile de la data înregistrarii în evidenta a ultimelor puncte de penalizare, sanctiunea contraventionala complementara a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, precum si obligatia de a se prezenta la sediul politiei rutiere, în termen de 5 zile de la primirea înstiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.

Art. 118 -(4) În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare dupa contestatie the_power_25xxxx the_power_25xxxx in data de 21/09/2009 mi-a fost retinut permisul pentru depasirea vitezei legale. am facut contestatie si mi-am recuperat permisul in baza certificatului de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ..am acumulat cele 15 puncte la permis si nu am fost ... Lovin-alex Lovin-alex Buna ziua ..Am acumulat cele 15 puncte la permis si nu am fost înștiințat si am condus asa pana am fost oprit sa imi spuna ca eu aveam carnetul ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat pdnu pdnu va rog respectuos un raspuns la problema mea. Am avut o suspendare permis pe care am contestat o in instanta la tribunalul vrancea si am pierdut procesul.am ... (vezi toată discuția)