Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... instrainarea unei donatii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

instrainarea unei donatii

se poate vinde o casa cu tot cu teren dobandita prin act de donatie cu scutire de raport.
donatia a fost facuta de catre fiu si nora pentru mama. donatara fiind necasatorita ( divortata)
Se poate vinde casa cu tot cu teren daca aceste imobile au fost dobandite prin act de donatie cu scutire de raport.
In principiu da - important este totusi sa nu mai existe niste clauze speciale in contractul de donatie.
Cel mai bine mergeti cu documentele la un avocat sa le verifice acesta, asta ca sa nu aveti surprize dupa.
Scutirea de raport a donaţiei făcută mamei?

Raportul donaţiilor este datorat de către descendenţi între ei şi de către soţul supravieţuitor atunci cînd vine în concurs cu descendenţii. În afara acestora, nicio altă persoană gratificată nu are obligaţia de raport. Donatara din contractul de mai sus nu ar fi fost obligată la raport, aşa încît nu văd rostul scutirii de o obligaţie pe care nu o avea.

Care notar a autentificat un astfel de act?

În ceea ce priveşte întrebarea, vă pot spune că imobilul primit prin donaţie poate fi vîndut indiferent de existenţa sau inexistenţa obligaţiei de raport (la decesul donatorului, cel obligat la raport urmînd a face raportul prin echivalent, actul de înstrăinare fiind perfect valabil dacă este încheiat înainte de deschiderea succesiunii donatorului).

Liviu S.Bordaş
donatori sunt mfiul si nora iar mama este donatara
in actul de donatie scrie in felul urmator.
DONATIA SE FACE PURA SI SIMPLA SI CU SCUTIRE DE RAPORT.
CUNOASTEM DISPOZITIILE PRIVIND REZERVA SUCCESORALA SI CELE REFERITOARE LA REDUCTIUNEA LIBERALITATILOR PRIN ACTE INTRE VII DAR PRECIZAM CA DORIM SA FACEM PREZENTA OFERTA DE DONATIE CU SCUTIRE DE RAPORT.
NU EXISTA NICI UN FEL DE CLAUZA IN CONTRACT
in cazul decesului donatarei cine are drept la mostenire daca in actul de donatie precizeaza doar ca este necasatorita
Pînă la urmă este donaţie sau oferta de donaţie? Aţi încheiat un contract, sau un act unilateral - oferta?

Din cele scrise în ultimul mesaj rezultă că ar fi o ofertă de donaţie, nu o donaţie.

Oricum ar fi, donatara de mai sus nu este obligată la raport. Prin urmare, scutirea ei de raport este superfluă. O scutiţi de o obligaţie inexistentă.

La moartea donatarei de mai sus, vor veni la succesiunea ei rudele. Copiii (rude din clasa I) şi soţul (dacă are sau va avea), în lipsa rudelor din clasa I vor veni fraţii, surorile şi părinţii ei (clasa a doua), apoi rudele din clasele III sau IV, iar în lipsa acestora, statul (dacă nu va lăsa nici testament).