Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE SALARIAT IN TIMPUL UNUI LITIGIU PE ROL CU ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE SALARIAT IN TIMPUL UNUI LITIGIU PE ROL CU ANGAJATORUL ?

Daca un salariat a actionat in instanta angajatorul, acesta are dreptul legal sa il concedieze ? :stunned: O baza legala daca se poate va rog. Multumesc
Da. Si art din codul muncii ref la demnitate, sanatate si securitate in munca, si art din conventia pt apararea drepturilor omului de la Geneva ref la demnitate nu ? Hartuirea psihica la locul de munca nu e permisa....
La demnitate poti face referire si la articolul din Codul civil ..
Potrivit art. 72 din Codul civil, orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

În Constituţia României, demnitatea este consacrată ca valoare prin art. 1 alin. 3 în care se specifică următoarele: România este stat de drept, democratic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate. Este vorba, aşadar, de o formulare mult mai extinsă şi de un context mai larg faţă de Codul civil.

Conform art. 1 din Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene, demnitatea umană este inviolabilă. Aceasta trebuie respectată și protejată.
Super....Multumesc @elis :kissing: