Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire -partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire -partaj

Doi soti divorteaza si nu au facut partajul - din motive obiective - unul dintre ei isi reface viata , se recasatoreste , isi cumpara masina si apartament -daca dupa un anumit nr. de ani decedeaza unul dintre cei doi fosti soti - la mostenire celalat sot are dreptul numai la jumatatea celuilalt pana la data incheierii casatoriei-respectiv a pronuntarii divortului?
Da, bunurile existente pana la data pronuntarii divortului
Fostul sot nu mosteneste, are dreptul la jumatate din bunurile ce le-au cumparat in timpul casatoriei lor. Ce a achizitionat sotul dupa divort si in timpul casatoriei cu noua sotie, va mosteni sotia in concuresta cu alte categorii de mostenitori cu care vine in concurs.
Dreptul sotului divortat nu se pierde daca celalalt coproprietar decedeaza.