Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere

Buna ziua,
As dori si eu sa ma lamuriti intr o problema:ce se intampla daca nu contest in tribunal decizia de concediere?Mentionez ca s a efectuat cercetarea disciplinara,aducandu mi se niste acuzatii grave cum ca as fi prejudiciat firma,ceea ce nu este adevarat.
georgi23, utilizator
Daca nu faci contestatie in termen de 30 zile dupa ce primesti decizia, LA REVEDERE, nu se mai intampla nimic. Cercetarea disciplinara poate avea multe vicii, merita verificata (in instanta) si angajatorul poate avea probleleme pecuniare serioase daca nu a fost mai catolic decat papa, iar de regula "calca pe bec" si este bun de plata.
Vreau sa precizez ca am fost acuzata de catre firma ca i am prejudiciat in urma unor inregistrari in care eu apar ca vand un produs si nu eliberez bon fiscal,dar mentionez ca au fost mereu probleme in ceea ce priveste codul unor produse,adica nu aveau stoc.Considerati ca simpla inregistrare a faptului ca nu iese bonul fiscal poate constitui o proba favorabila angajatorului in instanta?Astazi am participat la cercetarea disciplinara,nu am fost de acord cu acuzatiile ce mi s au adus,iar luni am fost anuntata ca o sa primesc acasa procesul verbal cu desfacerea contractului de munca prin litera h.Cum ma sfatuiti sa procedez in continuare?
georgi23, utilizator
Pe baza deciziei de incetare a CIM, dati in judecata angajatorul.Probabil va inceteaza CIM in baza art 61 a.din codul muncii Litera h nu este temei legal pentru concediere.
Art. 268 din codul muncii republicat
(1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;
b) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care s-a comunicat decizia de sanctionare disciplinara;

ideal era ca la cercetarea disciplinara sa fii fost insotita de cineva cu cunostiinte juridice, dar nu e timpul pierdut.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am uitat sa precizez un lucru foarte important,nu mi s a dat salariul pe luna iunie,cei de la firma motivand ca au de platit facturi ca apoi dupa ce am venit din concediu sa mi se aduca la cunostinta acele acuzatiii de prejudiciere.Credeti ca as avea castig de cauza daca m as adresa la ITM?

Multumesc