Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere

Buna ziua,
As dori si eu sa ma lamuriti intr o problema:ce se intampla daca nu contest in tribunal decizia de concediere?Mentionez ca s a efectuat cercetarea disciplinara,aducandu mi se niste acuzatii grave cum ca as fi prejudiciat firma,ceea ce nu este adevarat.
georgi23, utilizator
ITM-ul poate sesiza neplata drepturilor salariale de catre angajator , dar nu-l poate obliga pe acesta sa vi le plateasca.
Dar credeti ca daca mi s ar desface contractul de munca cu litera h as putea avea probleme la o eventuala angajare?Cat m ar costa darea in judecata a angajatorului si solutionarea cazului (estimativ)?
Lit.h nu exista ...in cazul concedierii disciplinare temeiul de drept al incetarii raportului de munca il constituie art.61 lit.a C.mun.

La o noua angajare nu ar trebui sa se tina seama de modul in care a incetat raportul de munca anterior , ci ar trebui sa se tina seama de competenta dvs de a va indeplini corespunzator atributiile de serviciu.

Costurile unui eventual litigiu sunt constituite doar din onorariul avocatului daca doriti sa av angajati un avocat ... pentru litigiile de munca nu se platesc taxe judiciare.