Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... HARAP ALB caut FURNICA
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

HARAP ALB caut FURNICA

Basmele si povestile copilariei, isi fac loc in viata de zi cu zi si se impletesc cu realitatea halucinant de bine. In urma cu 12 ani am platit integral o suma de bani pentru o garsoniera minuscula intr-un imobil nesemnificativ din Bucuresti. La acea vreme, statul imi garanta proprietatea,cu pauza. Adica trebuiau sa treaca 10 ani de la data platii, pana sa pot deveni proprietar cu acte. Mi-am insusit aceasta asteptare si iata-ma dup 12 ani cerand statului sa imi elibereze acea hotarare judecatoreasca , hotarare, care tine locul actului de proprietate. Pana aici nimic care sa semene a poveste. Dar iata ce se intampla la primul termen..... Doamna presedinte imi cere sa depun la dosar EXTRAS DE CARTE FUNCIARA si CERTIFICAT FISCAL. Aparent simplu. Merg la cele doua institutii si constat ca nu le pot obtine deoarece altcineva figureaza in actele lor ca fiind proprietar. Normal -am zis eu deoarece nu am decat un antecontract de vanzare cumparare pe acel imobil si promisiunea statului ca dupa cei 10 ani fara probleme voi putea transforma acel antecontract in contract de vanzare-cumprare. Doamna de la care am cumparat nu mai este de gasit. Pentru ca ea sa mearga si sa solicite aceste acte. Nu s-a prezentat nici la tribunal. Iar in citatie scrie asa :"pana la termenul acordat aveti obligatia de a depune.....(cele doua acte pe care le-am specificat mai sus)..., sub sanctiunea suspendarii judecatii". Adica doamna vanzatoare , neprezentandu-se si nedepunand aceste acte, va fi aspru sanctionata de catre tribunal, dandui-se inapoi casa si ramanand si cu banii....HALUCINANT nu? Iata cata asemanare cu povestile si basmele copilariei... Pai HARAP ALB nu a fost trimis in misiune imposibila si sinucigasa de catre span? Pai cenusareasa nu a trebuit sa indeplineasca niste porunci imposibile?... Ba da insa pe ei i-au ajutata ba piticii , ba zana, ba furnica si albina si pasarila,gerila si lungila .................... ............... .......Promit sa le spun nepotilor toate basmele si povestile cu mai multa seriozitate....Sunt HARAP ALB si caut cu disperare FURNICA sa ma ajute sa obtin aceste acte. ...Castelul meu este pe vymana2@yahoo.com...

[Editat - Nu e bine pentru dvs. sa va puneti numarul de telefon pe un forum, chiar daca este al Avocatnet.ro]
Ares-3, moderator
vymana a scris:

Adica doamna vanzatoare , neprezentandu-se si nedepunand aceste acte, va fi aspru sanctionata de catre tribunal, dandui-se inapoi casa si ramanand si cu banii...

Felicitari pentru umorul de care dati dovada in situatia in care va aflati
Chiar daca nu s-a prezentat in instanta,vanzatoarea nu poate beneficia de solutie de inapoiere casa ....pentru ca nu acesta este obiectul actiunii promovate de dvs
Daca cunoasteti datele de identitate ale vanzatoarei,care nu s-a prezentat la termenul de judecata-motivat sau nu,pentru clarificarea situatiei,aveti dreptul sa solicitati precizari de serviciul de evidenta populatiei
Multumesc pentru apreciere. Adresa cunoscuta a doamnei vanzatoare, este chiar adresa imobilului cu pricina. Este adresa si din antecontractul de vanzare-cumparare intocmit la notariat acum 12 ani. Am facut cerere la directia informatizata a persoanei, in baza certificatului de grefa, raspunsul fiind trimis pe canalele specifice direct instantei pentru a putea fi citata. insa citatia a venit tot aici.... ceea ce ma situeaza din pacate din ce in ce mai mult pe pozitia de HARAP ALB...
Pentru a lamuri situatia,formulati cerere si catre starea civila,poate vanzatoarea,intre timp,pe parcursul celor 12 ani...
Este o directie la care spre rusinea mea nu m-am gandit....poate pentru ca vanzatoarea la momentul acela avea in jurul a 55 ani insa.... aveti dreptate... este posibil orice si nu trebuie exclusa nici o varianta... Insa zice minte mea in gandul ei...instanta nu ar putea daca ar vrea sa solicite pe caile lor specifice aceste informatii institutiilor la care ma trimite; eu ne avand o baza legala de a le obtine? Oare instanta imi sugereaza sa apelez la FURNICA? sau la SETILA?... Ca despre ZANA CEA BUNA ...este demult basm in zilele noastre...Insa iti multumesc mult pentru idee. Voi incerca .
vymana a scris:

La acea vreme, statul imi garanta proprietatea,cu pauza. Adica trebuiau sa treaca 10 ani de la data platii, pana sa pot deveni proprietar cu acte. Mi-am insusit aceasta asteptare si iata-ma dup 12 ani cerand statului sa imi elibereze acea hotarare judecatoreasca , hotarare, care tine locul actului de proprietate.

Asta e o poveste...
Nu are nici o legatura data platii cu data transferului proptitatii...

Deci, reveniti-va si incercati ca sa ne spuneti ce problema aveti.