Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

as vrea sa stiu la partaj cat la suta mi se cuvine tinand cont ca am in intretinere doi copii minori este vorba despre o casa cu teren cam 250mp care a fost cumparata in timpul casatoriei
Vi se cuvine proportional cu cat ati contribuit la achizitionarea bunului supus partajului. Se pleaca de la prezumtia ca sotii au contribuit egal, insa exista posibilitatea ca unul din soti sa ceara o cota majorata daca acesta considera ca a avut o contributie mult mai mare.
Cand e vb de partaj, nu se tine cont de cati copii aveti in intretinere, aveti avantaj ca puteti primi casa in natura, urmanad sa-l despagubiti pe sot pt cota lui. Daca nu aveti bani sa-l despagubiti pe celalalt, mai bine vindeti casa si impartiti banii
gi-jane2, moderator
De principiu va revine 50%.
Nu conteaza ca aveti 2 copii.

Se poate sa primiti si mai putin daca el se judeca cu succes in alt fel decat pe 50%.