Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tot despre litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tot despre litigiu de munca

Buna seara,
'Tot la dvs. apelez si va rog urmatoarele:
- sapt.viitoare voi avea litigiul de munca si reconventionala. Cum se procedeaza de obicei, intai se va discuta litigiul si apoi se va hotari daca va si sau nu reconventionala?Noi am cerut mutarea ei la judecatorie...Angajatorul nu a platit taxa de timbru speciala;
- trebuie sa leg acele dosare, iar cel de la legatorie m-a intrebat cum sa fie carte sau ceva mai larg si in acel moment m-a blocat; cum sa fie va intreb eu si va multumesc inca o data pentru tot.
Fiind o cerere incidentală, cererea reconvenţională este de competenţa instanţei învestite cu soluţionarea cererii principale (art.17 C.proc.civ.) .
Potrivit art.120 C.proc.civ., cererea reconvenţională se judecă o dată cu cererea principală. Când însă numai cererea principală este în stare de a fi judecată, cererea reconvenţională va fi judecată separat . Aşadar, în această din urmă ipoteză, instanţa va dispune, prin încheiere , disjungerea cererii reconvenţionale, care va fi judecată separat de către aceeaşi instanţă, întrucât efectele prorogării de competenţă se produc şi după disjungere .
Disjungerea nu este posibilă în cazul în care soluţionarea cererii reconvenţionale este intim legată de soluţia ce s-ar da cererii principale, deoarece necesitatea pronunţării unor soluţii contradictorii trebuie să prevaleze .
Instanţa se va pronunţa asupra cererii principale şi asupra cererii reconvenţionale prin aceeaşi hotărâre .

Nu aveti de ce sa legati dosarele .. vi s-a explicat deja intr-un alt topic deschis pe acest subiect cum sa procedati.
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc tare mult. O seara buna.