avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contabil

Buna ziua,

Daca o persoana a absolvit facultatea de Management, specializare Management (durata studiilor 3 ani) fiind licentiat in stiinte economice, il pot angaja pe postul de contabil?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:37, 6 August 2012
daca pe diploma scrie ECONOMIST e OK , in rest e management nu are legatura cu ce face un economist.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
olden, utilizator
olden:
Economist nu inseamna numai contabil.
Ca si inginerii, medicii etc. economistii sunt de mai multe specialitati printre care se numara si managementul in industrie, constructii, agricultura, turism, comert etc.
Deci un economist poate avea o mare legatura cu managementul.

dijmarescu:
Il puteti angaja pe post de contabil daca are cunostintele necesare si se pricepe la contabilitate (in facultate a facut si cursuri de contabilitate dar nu la nivelul celor din facultatea de specialitate)


daca se autorizeaza ca PERSOANA FIZICA AUTORIZATA nu l accepta ca licentiat in management pentru codul caen contabilitate.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
olden, utilizator
@dijmarescu intreba altceva: daca il poate angaja pe post de contabil nu daca poate deveni PFA.
sus scrie SPECIALIZARE management ce are cu specializare: contabilitate si informatica de gestiune.

eu am diploma de licenta LICENTIAT ECONOMIST cu specializare: contabilitate si informatica de gestiune. CITESTI ACTELE .


intocmirea BILANTULUI de alte persoane conform legii constituie ..... vezi legea contabilitatii.

nu am auzit ca MANAGERUL pe langa ADMINISTRATORUL firmei sa semneze BILANTUL CONTABIL, daca stiti caz REAL va rog sa mi confirmati.

FOARTE multi angajatori , avocati confunda contabilul cu ECONOMISTUL si asta e grav deoarece au calitati DIFERITE.

managerul , contabilul, casierul, gestionarul , directorul economic intocmesc acte primare si registre .

Economistul , contabilul sef semneaza si avizeaza documente JUSTIFICATIVE ce stau la baza intocmirii de note contabile, balante de verificare lunare , documente ce stau la baza BILANTULUI CONTABIL.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
olden, utilizator

Alte discuții în legătură

Cerinte incadrare studii superioare contabil! ctinagl ctinagl Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in privinta unei probleme. Am terminat in 2008 specializarea Informatica Economica din cadrul Facultatii de Stiinte Economice ... (vezi toată discuția)
Diploma de licenta relyrely2010 relyrely2010 In anul 2006 m-am inscris la Facultatea de Management Turistic si Comercial din cadrul Universitatii Dimitrie Cantemir pentru a-mi completa studiile si sa pot ... (vezi toată discuția)
Contabil autorizat JuliaHavadi JuliaHavadi Bun Ziua! Am terminat liceul la specializarea de economie si am terminat si facultatea de stiinte economice si gestiunea afacerilor cu diploma de ... (vezi toată discuția)