Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA PRIN POPRIRE
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA PRIN POPRIRE

solicit si eu, un raspuns urgent, la urmatoarea speta:
am avut un credit la un ifn asupra caruia s-a instituit executare silita prin porpire de catre un executor judecatoresc, pentru o suma totala de aprox. 1700 lei.
am facut contestatie la executare, am pierdut insa, in timp ce se judeca contestatia societatea care preluase datoria a predat-o alteia care mi-a solicitat sa platesc alta suma si m-am trezit acum cu alta poprire, de la alt executor judecatoresc pentru o alta suma de aprox. 4000 lei, in acelasi dosar, aceeasi cauza.
cum e corect? se poate asa ceva?
rog raspuns urgent!
mii de multumiri!

[va rog, nu mai scrieti cu majuscule]
gi-jane2, moderator
Si eu sunt barbat, dar... ce mai conteaza!
Daca nu am achitat un credit, nu devine exigibila toata suma, la momentul in care se declanseaza executarea silita?
disponibilitatea exercitarii dreptului, la spetza, apartine creditorului...
prin urmare daca el poate cere toata suma de 100 ron sa zicem, poate cere si parte din ea, respectiv 2 ron. E treaba lui cum isi exercita drepturile si nu a debitorului..