Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot ceda drepturile inainte de divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot ceda drepturile inainte de divort?

Sunt intr-o perioada de despartire de sotul meu si dorim sa divortam.Avem o casa la tara cumparata pe numele amandurora.In acea casa locuiesc socrii, care au investit un credit in modernizarea casei.Am fost sfatuita de acestia sa fac la notar un act prin care cedez partea mea de casa actualului sot.
Intrebarea mea este urmatoarea:Exista cadru legal pentru asa ceva???Pot ceda drepturile mele inainte de divort???
Pe mine ma intereseaza sa stiu daca pot face acest act inainte de divort.
Functie de ce doriti exact dvs sau socri, solutii se gasesc. Mergeti la notar.
Da, puteti face un asemenea act inainte de divort. Ori Conventie matrimoniala ori contract.

Totusi, de ce ati face asa ceva, ati pierde orice drept pentru banii investiti de dvs.