avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot ceda drepturile inainte de divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot ceda drepturile inainte de divort?

Sunt intr-o perioada de despartire de sotul meu si dorim sa divortam.Avem o casa la tara cumparata pe numele amandurora.In acea casa locuiesc socrii, care au investit un credit in modernizarea casei.Am fost sfatuita de acestia sa fac la notar un act prin care cedez partea mea de casa actualului sot.
Intrebarea mea este urmatoarea:Exista cadru legal pentru asa ceva???Pot ceda drepturile mele inainte de divort???
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:59, 6 August 2012
Pe mine ma intereseaza sa stiu daca pot face acest act inainte de divort.
Functie de ce doriti exact dvs sau socri, solutii se gasesc. Mergeti la notar.
Da, puteti face un asemenea act inainte de divort. Ori Conventie matrimoniala ori contract.

Totusi, de ce ati face asa ceva, ati pierde orice drept pentru banii investiti de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitionarea unui imobil, o suma a noastra si una a mamei mada_g mada_g buna ziua, eu cu sotul meu dorim achizitionarea unui imobil dar nu avem toata suma, suma pe care o avem revine din darul de nunta,dar la banca este pusa pe ... (vezi toată discuția)
Drept de uzufruct cristinagabriela cristinagabriela M-am casatorit recent si in momentul cand mi-am schimbat buletinul am aflat ca nu pot sa il schimb decat cu acordul socrilor mei, deoarece ei i-au vandut ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare cu clauza viagera dilema_pg dilema_pg Buna ziua. Am si eu o problema si cu ajutorul dumneavostra sper sa o rezolv. Sotia mea a facut inainte de casatorie act de vanzare cumparare cu clauza ... (vezi toată discuția)