Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua! E pentru prima data cand pun o intrebare pe acest forum, sper sa aiba amabilitatea cineva avizat sa imi raspunda si multumesc anticipat pentru aceasta!
Am doua cazuri de succesiune a unei case pe care as vrea sa le discutam:
1. In primul caz : o persoana (sotul) achizitioaneaza un imobil inainte de casatorie, e singurul proprietar trecut in actul casei. Dupa casatorie rezulta 3 copii. Nici sotia , nici copii nu au fost inregistrati in actul de proprietate.(pentru ca el nu doreste acest lucru). Dupa 31 de ani de casatorie, in cazul decesului sotului,ce se intampla cu casa? Adaug si faptul ca sotul are rude de gradul I doar 1 frate.

2. Al doilea caz: sotul achizitioneaza casa inainte de casatorie, e trecut in actul casei coproprietar cu parintii lui. Dupa casatorie, nici copilul nici sotia nu sunt trecuti in acte. In cazul divortului dintre cei doi ori in cazul decesului peste ani al sotului, sotia si copilul ar primi cota parte din casa?

Inca o data multumesc pentru rabdarea de a-mi asculta intrebarea si pentru raspuns!
Numai bine!
In prima speta, in cazul decesului sotului, bunurile sale se impart mostenitorilor, respectiv copiilor si sotiei supravietuitoare. Fratele nu are vocatie succesorala, intrucat sotia si copii sunt prioritari. Sotiei ii revine 1/4 din bunuri, iar copiilor 3/4.

In cazul divortului sotia nu primeste nimic fiind bun propriu al sotului. In cazul decesului sotului, sotia si copiii devin mostenitori coindivizari cu parintii sotului daca acestia traiesc in momentul decesului sotului. Daca acestia nu supravietuiesc fiului, fiul va dezbate succesiunea intrand in posesia intregului imobil (daca nu mai are frati) sau va fi mostenitor coindivizar cu fratii.
1. Casa este mostenită de cei 3 copii si sotie. Sotia si copii primesc fiecare câte o 1/4 din imobil. Restul rudelor nu mai conteaza in situatia dată.
2.1. În caz de divort, sotia nu primeste nimic
2.2. În caz de deces sotia si copilul mostenesc cota parte a defunctului, in proportie de 1/4 pentru sotia supravietuitoare si 3/4 pentru copil.