Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare auto fara completare constatare amiabila
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare auto fara completare constatare amiabila

Buna ziua tuturor.
Situatia sta in felul urmator : angajatul societatii X tamponeaza din spate un alt autovehicul in data de 03.08.2012,fiind seara pe la ora 21 conducatorii nu mai completeaza procesul de constate amiabila(amandoi fiind grabiti spre casa) si urmeaza a se intalni luni pentru a-l completa.In aceeazi zi,societatea ii dai copie dupa buletinul soferului angajat(cel vinovat)si copie dupa asigurare la soferul autovehiculului tamponat din spate.Angajatul nu mai vine la lucru nici luni,nici marti iar acuma soferul nevinovat vine la societate pentru a-si recupa paguba.Cum trebuie procedat in cazul de fata?Poate societatea sa nu ii dea asigurarea,urmand ca soferul nevinovat sa il dea in judecata pe cel vinovat ? Ce poate pati societatea din toata treaba asta ? Multumesc pentru ajutor.
Donhacker, utilizator
Soferul accidentat poate merge la politie si face plangere si atunci se complica treaba pentru cel care a produs accidentul.