avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1248 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contract cu CAS pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contract cu CAS pentru PFA

Salut!
Mi-am facut PFA de cam jumatate de an si am inteles ca trebuie sa inchei un contract si cu casa de asigurari de sanatate, dar ca nu ar fi obligatoriu.
Intrebarea mea este : acest contract este optional pentru PFA, sau este obligatoriu?
Si daca este, trebuie incheiat la o anumita perioada de la infiintarea PFA-ului?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: george16 , utilizator 20:47, 13 Ianuarie 2010
asa e, am aflat si eu intre timp si deja m-am apucat si de platit, ca sa nu se adune mai mult decat este deja.
multumesc de raspuns oricum.
Am si eu o intrebare . Pentru cas ,pensii , pentru pfa este obligatoriu sa ma inregistrez? Mentionez ca nu sunt angajat in alta parte cu carte de munca. Exista un venit minim , trei salarii medii , am auzit ,de la care legea obliga inregistrarea la pensii? sunt pfa in sistem real . Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass Serban Aurel Serban Aurel Daca am un contract de munca pe durata nedeterminata si un PFA, de cate ori trebuie sa platesc contributia pentru CASS (vezi toată discuția)
Contributie cass iulius dogan iulius dogan Buna ziua, Sunt un PFA inregistrat in iunie 2009 si am platit 5.5% CASS + 0.85% CM din venitul estimat pentru 2009. Pe langa venitul realizat pe PFA mai am ... (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate - salariat si pfa dacibeze dacibeze Plata asigurarilor de sanatate in cazul in care esti salariat si ai si un P.F.A. este obligatorie? (vezi toată discuția)