Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort domiciliu diferit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort domiciliu diferit

buna ziua, as avea o intrebare, ne aflam in pragul unui divort, casa este pe numele sotului si eu am domiciliu diferit in buletin desi am locuit impreuna, vreau sa ma intorc in casa pana la finalizarea divortului, intrebarea mea este, poate el sa ma dea afara din casa pana la finalizarea divortului?
Se poate intampla sa nu va primeasca, desi legal aveti dreptul sa locuiti impreuna ca si soti.
Puteti merge la politie sa reclamati ca nu va primeste, dar si sotul poate sa zice ca dvs l-ati parasit si ati plecat de acasa, politia nu-l poate obliga sa va primeasca. Astfel va trebui sa va adresati instantei cu o cerere de reintegrare in locuinta.
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru raspuns
Da, daca el nu va lasa sa intrati in casa aveti nevoie de hotarare judecatoreasca de reintegrare legal vorbind.

Din moment ce ati parasit domiciliul conjugal de 2 saptamani tipul scurs este in defavoarea dvs.

Era bine sa intrebati pe forum mai inainte de a pleca...

,,politia nu-l poate obliga sa va primeasca. Astfel va trebui sa va adresati instantei cu o cerere de reintegrare in locuinta. "

n'am sa inteleg niciodata astfel de sfaturi
daca a plecat de acasa iar sotul sa zicem ca n'ar mai primi'o in casa,cum o puteti sfatui sa se adreseze instantei?
sa zicem ca instanta ii da dreptul sa locuiasca impreuna cu sotul si'l obliga pe el, s'o accepte
ce fel de viata ar duce doamna sub acelasi acoperis,cu un om care nu a mai vrut'o langa el?
nu realizati,oameni buni la ce pericol se poate expune?
la urma urmei, eu n'am inteles de ce doamna vrea sa se intoarca langa sot, dar sa continue divortul?
ma gandesc ca daca tot a plecat de buna voie ,inseamna ca are unde sa stea, ca doar in cele 2 saptamani, nu cred sa fi dormit pe strada
si, ma repet, daca a plecat de acasa,inseamna ca stia ce face,oricat de greu i'ar fi fost langa sot
va rog sa nu ma intelegeti gresit:nu va critic faptele,incerc sa va dau un sfat
eu in locul dv nu m'as mai intoarce langa el
banuiesc ca daca ati cerut ajutor pe forum,aveti intr'adevar probleme cu intorsul aks si doriti sa stiti cat e de legal ceea ce se intampla
in cazul asta , mai bine nu va intoarceti,iar daca aveti de luat lucruri personale de acolo iar el nu vi le da, atunci puteti apela cu succes la politie,va v'a ajuta
spiridon vasilica, utilizator
daca a plecat de acasa iar sotul sa zicem ca n'ar mai primi'o in casa,cum o puteti sfatui sa se adreseze instantei?

Dar cui vreti sa sfatuiesc sa se adreseze ?
Daca cel care apeleaza pt un sfat intreaba cum face un lucru.. nu ii zic eu sa faca altceva, ii pot zice asta, dar dupa ce raspund la ce intreaba.
Ce ati face dvs in locul altcuiva, nu cred ca face subiectul acestei discutii.
Si nu, nici lucrurile personale nu le ia cu politia pt ca daca omul nu vrea sa dea nimic, politia nu intra in casa sa culeaga pantofii doamnei, asa ca tot instantei se va adresa.