Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Distribuire parti sociale (impartire)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Distribuire parti sociale (impartire)

Buna,

(Inainte) firma avea un cap. social de 1000 lei, impartit in mod egal intre 2 asociati (50 parti sociale de fiecare), (acum) in urma cooptari de alti 2 noi asociati (total 4) se majoreaza de catre acestia (ultimi 2 asociati) cu inca 100 lei (total cap. social 1100 lei).

Cum pot imparti partile sociale intre asociati, avand in vedere ca ultimii 2 asociati contribuie cu 100 lei la cap. social (deci partea care le revine lor este mai mica)

Multumesc.
In urma majorarii capitalului social si a cooptarii celor dou asociati, structura capitalului social in valoare de 1100 lei va fi urmatoarea:
*Asociatul A are un aport la capitalul social în valoare de 500 lei şi deţine 50 pãrţi sociale, fiecare in valoare de 10 lei/parte sociala, reprezentând 45,45% din capitalul social
*Asociatul B are un aport la capitalul social în valoare de 500 lei şi deţine 50 pãrţi sociale, fiecare in valoare de 10 lei/parte sociala, reprezentând 45,45% din capitalul social
*Asociatul C are un aport la capitalul social în valoare de 50 lei şi deţine 5 pãrţi sociale, fiecare *in valoare de 10 lei/parte sociala, reprezentând 4,55% din capitalul social
Asociatul D are un aport la capitalul social în valoare de 50 lei şi deţine 5 pãrţi sociale, fiecare in valoare de 10 lei/parte sociala, reprezentând 4,55% din capitalul social
Multumesc.