Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare concediu de odihna anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare concediu de odihna anual

Buna ziua,

Am un salariat care are grad de invaliditate III si i s-a recomandat program redus.
L-am trecut la 4 ore/zi.
Durata concediului de odihna anual conf CCM este de 29 zile.
In CCM este stipulat ca:
a) salariaţii încadraţi în grade de invaliditate au dreptul, în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă suplimentar de 3 zile lucrătoare
b) salariaţii care sunt încadraţi cu fracţiuni de normă au dreptul la concediu de odihnă acordat în condiţiile legii.
Intrebarea mea este:
Cum ii acord concediul de odihna, 32 zile sau 17( adica jumatate din 29 +3)?

Va multumesc anticipat!
32.