avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare concediu de odihna anual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare concediu de odihna anual

Buna ziua,

Am un salariat care are grad de invaliditate III si i s-a recomandat program redus.
L-am trecut la 4 ore/zi.
Durata concediului de odihna anual conf CCM este de 29 zile.
In CCM este stipulat ca:
a) salariaţii încadraţi în grade de invaliditate au dreptul, în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă suplimentar de 3 zile lucrătoare
b) salariaţii care sunt încadraţi cu fracţiuni de normă au dreptul la concediu de odihnă acordat în condiţiile legii.
Intrebarea mea este:
Cum ii acord concediul de odihna, 32 zile sau 17( adica jumatate din 29 +3)?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 17:01, 9 August 2012
32.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna marleen7019 marleen7019 Buna ziua, Am 10 ani vechime in munca, lucrez la un Dispecerat sisteme alarma, si as dori sa stiu la cate zile pe an am dreptul pentru CONCEDIUL de ODIHNA, ... (vezi toată discuția)
Durata concediului de odihna mikitth mikitth As dori sa aflu care este durata concediului de odihna conform legislatiei in vigoare? Angajatul care este incadrat in cimpul muncii cu o invaliditate de ... (vezi toată discuția)
Dreptul la invoire a_d_g_cta a_d_g_cta Buna ziua! Sunt profesoara si spun, cu parere de rau, ca inca nu-mi cunosc toate drepturile pe care le am la locul de munca. Mereu, cand am o problema, merg ... (vezi toată discuția)