Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Mai am o problema, daca iti dai demisia poti sa te inregistrezi ca si somer (neindemnizat)?E adevarat ca somajul se considera vechime in munca?Multrumesc
Da puteti sa va inregistrati! Aici aveti actele necesare:

Act de identitate original si copie
Carnet de munca
Acte studii si calificare
Adeverinta medicala cu specificatia apt de munca sau eventuale restrictii medicale +Dosar cu sina
Perioada în care s-a platit contribuţia de asigurări pentru somaj atat de catre asigurat, cat si de angajator sau, dupa caz, numai de catre asigurat este considerata stagiu de cotizare si nu vechime in munca ,dupa cunostintele mele.
Multumesc pentru raspuns...
Luciana21 a scris:

Mai am o problema, daca iti dai demisia poti sa te inregistrezi ca si somer (neindemnizat)?E adevarat ca somajul se considera vechime in munca?Multrumesc

Va puteti inregista la somaj in cautarea unui loc de munca, acesta este un somer neindemnizat, nu veti beneficia de vechime in munca pentru acesta perioada. Este vechime in munca pentru stabilirea pensiei doar perioada de somaj cu indemnizatie .
adelaida_07, utilizator
Perioada in care s-a beneficiat de indemnizatie de somaj nu se considera vechime in munca, ci stagiu asimilat de cotizare care se ia in considerare la stabilirea pensiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic