Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua!

buna ziua! fiind in necunostinta de cauza,apelez la d-voastra sa ma lamuriti cum se imparte o masa succesorala.sa zicem dreptul unuia dintre copii este de 3/4 din total,asta reprezentand 2 camere jumate de exemplu.cum se imparte daca avem o astfel de situatie ?se muta zidul in mijlocul camerei sau se plateste contravaloarea celeilate jumatati si se ia toata camera? poate suna stupid intrebarea mea,dar nu inteleg cum se face,de asta apelez la un specialist. multumesc!
Se atribuie unuia dintre coindivizari toată camera, iar celălalt achită contravaloarea ei.
va multumesc pentru raspuns! o zi buna!