Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PEDEAPSA CU DOAR 6 ANI PENTRU OMOR??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PEDEAPSA CU DOAR 6 ANI PENTRU OMOR??

Tatal meu a fost ucis de prietenul lui care s-a suparat pe el,a plecat acasa,si-a luat un cutit,s-a intors si l-a ucis,ifigandu-i cutitul in spatele genunchiului stang,direct in artera femurala,in timp ce tatal meu se afla pe o scara,negandind intentia acestuia.A fost judecat prin procedura simplificata,inculpatul recunoscand fapta si in doar o sedinta deja s-a judecat totul,pedeapsa fiind de 6 ani.ESTE POSIBIL SA SE INCURAJEZE CRIMINALITATEA??
o puteti ataca pe motive de netemeinicie.
Nu cunosc dispozitivul sentintei , dar pare ca pedeapsa e in limite legale.
crisalida_77, utilizator
Daca vorbim despre un omor simplu pedeapsa este in limitele legale din moment ce au existat circumstante atenuante si cauza s-a judecat dupa procedura simplificata.
Totusi daca va aflati in termenul legal de apel sau de recurs, atacati hotararea si aveti sanse ca pedeapsa sa nu ramana atat de mica.
ContSters178374, utilizator
Da, aveti dreptul de a declara apel daca aveti calitate in proces.

E posibil sa declare apel si parchetul.
Mergeti la arhiva instantei si intrebati daca a declarat parchetul apel.