Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare proprietate cu mai multi mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare proprietate cu mai multi mostenitori

In urma decesului tatalui meu, am dezbatut mostenirea adica imobil( casa veche din 1930) plus teren, cu mama si fratele meu. Mama are jumatatea ei plus 2/8, eu 3/8 si fratele 3/8. Dupa o perioada mama mi-a facut contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pe partea ei de mostenire. Din cauza conflictelor dintre mama si fratele meu m-am gandit sa vand partea mostenita si sa o iau pe mama langa mine, mentionez ca locuiesc in alt oras. Pot vinde partea mamei si cea mostenita de mine, fara a-l implica pe frate, adica el sa ramana cu o parte de teren? Mentionez ca am facut si intabulare pe teren dupa dezbaterea mostenirii.
Va impidica clauza se intretinere.
mostenirea est ein indiviziune . pana nu faceti partajul ca fiecare sa stie ce are in propritate nu puteti vinde nimic. partajul se paote face la notar , daca va intelegeti sau prin instanta daca nu va intelegeti
Multumesc!
Clauza de intretinere nu impiedica cu nimic, cu acordul creditorului obligatiei de intretinere sarcina , adica acea clauza, se muta pe un alt imobil, spre exemplu pe imobilul alta proprietate al debitorului obligatiei de intretinere.