Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna ziua,

Imi puteti spune care sunt pasii pentru infiintarea unei societati care se va ocupa cu achizitii intracomunitare si vanzare?

Multumesc,
Multumesc mult pentru impartasirea experientei.

O zi buna va doresc,
Gabriela Mihai, Avocat
Multa bafta!
leuca_luminita a scris:

Din practica personala pasii ar fi urmatorii: ( vorbind de un SRL cu 1 asociat /administrator)
1. Registrul comertului pentru rezervarea de denumire
2. notar- declaratie ca indepliniti conditiile legale de asociat si ca acceptati mandatul de admin, + specimenul de semnatura.(sa aveti la dvs rezervarea de denumire)
3Intocmiti contractul de comodat pentru sediul societatii
4intocmiti actul constitutiv
5 banca pentru depunerea capitalului social ( sa aveti actul constitutiv si rezervarea la dvs.)
6 Registrul comertului cu toptanul de acte indosariate
-Cererea de inregistrare
-rezervarea,
- capitalul,
-actul constitutiv,
-specimenul,
-declaratia,
-contractul de comodat -care va fi insotit copii de pe actele de proprietate,
-declaratiile de autorizare (Decl 1 - nu desfasurati activitati, Decl 2 autorizati activitati la sediu)
- cererea de inregistrare a documentului care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social si de eliberare a certificatului pentru spatiul cu destinatie de sediu social
- timbre fiscale in valoare de 4 lei
si bineinteles cu banii 350-450 lei....:D

2. Nu este obligatoriu la notar. Declaratia se poate da si la avocat, sub data certa, iar specimenul de semnatura la registrul comertului gratuit!

6. declaratiile de autorizare (Decl 1 - nu desfasurati activitati, Decl 2 autorizati activitati la sediu)

Atentie la completarea declaratiilor model 1 sau mai ales model 2 si in general, la completarea tuturor formularelor. Nu se accepta niciun fel de stersaturi, modificari, adaugiri, etc.

si bineinteles cu banii 350-450 lei.

Mai bine 450-550 lei.;)

Tocmai vin de la registru...SRL cu 2 asociati cu autorizari CAEN la sediu si terti (deci 2 constatatoare) =total de plata 467.76 lei