Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dizolvare srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dizolvare srl

Am un srl cu datorii la stat....gen forfetar si alte taxe....vreau sa dizolv firma....ce trebuie sa fac?
Nu puteti radia societatea pana cand nu va achitati datoriile la stat. Ca atare, primul pas este plata datoriilor. Asta pentru ca in etapa a 2-a va trebui sa aduceti un Certificat de atestare fiscala ca nu aveti datorii fata de bugetul de stat.
In plus, daca incepeti procedura de radiere la OFICIUL REGISTRULUI COMERTULUI fara sa platiti datoriile la stat, fiscul va face opozitie, se va judeca la TRIBUNAL si dizolvarea poate dura ani chiar si dupa ce v-ati achitat datoriile la cat de aglomerate sunt instantele.