Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand inceteaza CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand inceteaza CIM?

buna ziua,

data de 14.08 este ultima zi de preaviz. 15.08 este zi declarata nelucratoare. care este ziua in care inceteaza contractul de munca? cate zile din preaviz vor fi platite pe luna august? va multumesc anticipat!
1. CIM inceteaza cu data de 15.08.2012 indiferent daca aceasta zi pica intr-o zi lucratoare sau intr-o zi nelucratoare.

2. Intre 1-15.08.2012 sunt 10 zile lucratoare care se platesc.
tudorvaleriu a scris:

1. CIM inceteaza cu data de 15.08.2012 indiferent daca aceasta zi pica intr-o zi lucratoare sau intr-o zi nelucratoare.

2. Intre 1-15.08.2012 sunt 10 zile lucratoare care se platesc.

Va multumesc!

Am fost invitata maine 14.08 sa-mi ridic lichidarea aferenta lunii iulie. N-ar trebui ca maine, fiind ziua in care expira preavizul, sa mi se comunice si decizia de concediere, sa mi se plateasca lichidarea lunii august si sa mi se faca lichidarea din firma? legea permite ca angajatul (fostul angajat), sa fie plimbat pe drumuri dupa bunul plac al angajatorului?
In contractul dvs individual de munca este precizata ziua in care se face plata salariului.
Cum incetarea contractului este data de 15.08.2012, atunci, plata salariului aferent zilelor lucrate in aug. 2012 se face in luna sept. 2012 in ziua platii salariilor.
Bruta, utilizator
Bruta a scris:

In contractul dvs individual de munca este precizata ziua in care se face plata salariului.
Cum incetarea contractului este data de 15.08.2012, atunci, plata salariului aferent zilelor lucrate in aug. 2012 se face in luna sept. 2012 in ziua platii salariilor.

Respectuoas va rog sa nu mai stergeti mesajele de bun simt pe motive subiective. eu am multumit stimatului utilizator "bruta" pentru raspuns, insa am anuntat ca astept un sfat de la un specialist in domeniu. va multumesc pentru intelegere.
m_iulia
data incetarii CIM este ultima zi de preaviz 14.08, data la care expira preavizul.
In cazul in care e vorba de demisie, CIM poate inceta si mai repede in cazul renuntarii totale sau partiale la dreptul de preaviz de catre angajator.
Daca e vorba de concediere atunci CIM inceteaza la data comunicarii deciziei de incetare a CIM.