Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Firma care ma deranjeaza cu zgomotul
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Firma care ma deranjeaza cu zgomotul

Buna seara,

Am facut petitie la Garda de mediu pentru ca o firma de prelucrarea a lemnului care are sediul vecin cu locuinta parintilor mei, ii deranjeaza foarte mult cu zgomotul.
In urma sesizarii mele, au venit cei de Agentia de protectie a mediului si au inregistrat nivelul zgomotului in conditiile in care patronul a refuzat sa puna in functiune vre-un utilaj, argumentand ca nu exista legislatie in vigoare care sa-l oblige sa face acest lucru!
Este adevarat ce zice acest patron?!!
Ce lege se aplica in aceste cazuri?

Va multumesc.

Ares-3, moderator
doar am vorbit personal cu comisarul garzii de mediu din deva! si cand i-am explicat ca nivelul zgomotului se ia dupa normele lor metodologice(i-am pus NM in fata, cum ca se ia nivelul zgomotului in conditii de functionare la mazima capacitate a utilajelot), stii ce mi-a zis? ca de la prieten la prieten, nu exista legislatie care sa reglementeze asa ceva!
O sa-l I-l dau in judecata pe el personal, ca altceva nu-mi mai ramane de facut1 dar nush ce lege reglementeaza asa ceva, ca sa incep actiunea asta!?
Nu stiti un avocat in domeniul protectiei mediului?

va multumesc pentru consolare ca eram tare ravasit

[Editat - puteti contacta membrii forumului prin mesaj privat]
Ares-3, moderator