avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare mostenire pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare mostenire pamant

Buna seara.
Mama mea are mostenire din partea bunicii 4,5 ha teren agricol in comuna X, pt. care are act de la Arhivele nationale.
Mama a depus toate actele pt. punerea in posesie a pamantului in comuna X, iar primarul de acolo nu vrea sa o puna in posesie spunand ca nu mai are teren agricol.
Va rog sa imi spuneti si mie ce putem face?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 08:50, 16 August 2012
Important este sa mentionati daca la cererea dvs ati primit vreun raspuns scris.
Si cand ati formulat cererea, pentru ca au existat anumite termene prevazute de lege: februarie - martie 1991, noiembrie 1997-februarie 1998, februarie-aprilie 2000 si iulie-noiembrie 2005. Orice cerere formulata in afara acestor perioade nu a fost luata in considerare de comisiile locale.
Nu a primis nici un raspuns scris.
Primaria din comuna respectiva nu cred ca a trimis actele la Prefectura judetului.
Daca trimetea primea raspuns de la Prefectura.
Cererea am formulat-o in aprilie 2012, deoarece anul acesta a reusit sa gaseasca pamantul respectiv la Arhivele nat.
Acel pamant exista la primaria din comuna respectiva, dar primarul nu a vrut sa il dea, nu stiu de ce?
Din anul 2000 a facut prima cerere, i sa zis ca exista pamantul, dar nu a vrut sa il dea.
Daca aveti numarul de inregistrare al cererii din anul 2000 si aceasta se incadreaza in termenul prevazut de legea 1/2000, puteti introduce o actiune in in revendicare in instanta, la judecatoria in a carei raza de competenta se gaseste localitatea unde este situat terenul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituirea terenurilor verax4me verax4me Va rog a-mi comunica prin ce act normativ legal s-a prelungit termenul de depunere a cererilor pentru restituirea terenurilor ? Lege/hotarare de guvern/OG/OUG ... (vezi toată discuția)
Anulare titlu proprietate-se incearca dienusa dienusa Buna,ma confrunt cu o problema si sper ca pe acest site o sa gasesc cateva indrumari.Sper sa fiu cat se poate de explicita. Tatal meu pe ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia unui teren agricol- unde ma adresez ? carei institutii ? telecomanda telecomanda Tatal meu a decedat in anul 2000. Am dezbatut succesiunea ! Ulterior am gasit un act ,document ,,Titlu de Proprietate ,, PENTRU UN TEREN AGRICOL. Din acest ... (vezi toată discuția)