Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intiietate la mostenire dupa unchi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intiietate la mostenire dupa unchi

Buna ziua,
O intrebare, problema de mostenire, expun pentru a ma lamuri, asadar:

Dupa descresterea vîrstei, A, B, C au fost/sunt 3 frati, dintre care B si C frati buni (A fiind frate vitreg, doar de mama).
A a decedat primul, lasînd un unic copil - fiica A1
C, urmatorul decedat, lasind 2 fii: C1 si C2
B , nu are copii; nu a fost si nu e însurat

Intrebare: Dupa B (decesul lui), la mostenire, pe lînga nepotii C1 si C2 va venii si nepoata sa A1 ?

Eu zic/cred ca A1 nefiind verisoara buna cu C1 si C2 atunci C1 si C2 au întîietate (fiind nepoti "mai buni"/apropiati de B - unchiul lor)

Balaurul, utilizator
A1 nu va fi inlaturat de la mostenirea lui B, dar C1 si C2 vor primi mai mult pentru ca au privilegiul dublei legaturi (tatal lor C era frate cu B atat dupa mama cat si dupa tata, in timp ce A era frate cu B numai dupa mama).

Concret, se procedeaza astfel:

Mostenirea lui B se va imparti in doua jumatati (corespunzatoare celor doua linii: materna si paterna).

Linia paterna se cuvine lui C. (frate cu B si dupa tata)
Linia materna se cuvine lui C (frate cu B si dupa mama) si lui A (frate cu B dupa mama).

Prin urmare:
Jumatatea corespunzatoare liniei paterne o vor imparti in mod egal copiii lui C (C1 si C2).
Jumatatea coprespunzatoare liniei materne se va imparti in alte doua jumatati corespunzatoare celor doua tulpini (A si C). A1 va primi jumatate (partea tulpinii A) iar C1si C2 vor imparti cealalata jumatate (partea tulpinii C).

Observam ca C1 si C2 - fiind rude cu B pe ambele linii - culeg pe fiecare dintre aceste linii. (privilegiul dublei legaturi).

Dar A1 va avea totusi o patrime din mostenirea lui B. (are si A1 un avantaj: tulpina A a produs o singura ramura).

Sper ca m-am facut inteleasa. Nu-i usor de ...povestit pe intelesul lumii.

romascanu, moderator
Clar si logic, v-ati facut înteleasa.
Multumesc.