avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intiietate la mostenire dupa unchi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intiietate la mostenire dupa unchi

Buna ziua,
O intrebare, problema de mostenire, expun pentru a ma lamuri, asadar:

Dupa descresterea vîrstei, A, B, C au fost/sunt 3 frati, dintre care B si C frati buni (A fiind frate vitreg, doar de mama).
A a decedat primul, lasînd un unic copil - fiica A1
C, urmatorul decedat, lasind 2 fii: C1 si C2
B , nu are copii; nu a fost si nu e însurat

Intrebare: Dupa B (decesul lui), la mostenire, pe lînga nepotii C1 si C2 va venii si nepoata sa A1 ?

Eu zic/cred ca A1 nefiind verisoara buna cu C1 si C2 atunci C1 si C2 au întîietate (fiind nepoti "mai buni"/apropiati de B - unchiul lor)


Ultima modificare: Marți, 14 August 2012
Balaurul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Balaurul , utilizator 17:03, 14 August 2012
A1 nu va fi inlaturat de la mostenirea lui B, dar C1 si C2 vor primi mai mult pentru ca au privilegiul dublei legaturi (tatal lor C era frate cu B atat dupa mama cat si dupa tata, in timp ce A era frate cu B numai dupa mama).

Concret, se procedeaza astfel:

Mostenirea lui B se va imparti in doua jumatati (corespunzatoare celor doua linii: materna si paterna).

Linia paterna se cuvine lui C. (frate cu B si dupa tata)
Linia materna se cuvine lui C (frate cu B si dupa mama) si lui A (frate cu B dupa mama).

Prin urmare:
Jumatatea corespunzatoare liniei paterne o vor imparti in mod egal copiii lui C (C1 si C2).
Jumatatea coprespunzatoare liniei materne se va imparti in alte doua jumatati corespunzatoare celor doua tulpini (A si C). A1 va primi jumatate (partea tulpinii A) iar C1si C2 vor imparti cealalata jumatate (partea tulpinii C).

Observam ca C1 si C2 - fiind rude cu B pe ambele linii - culeg pe fiecare dintre aceste linii. (privilegiul dublei legaturi).

Dar A1 va avea totusi o patrime din mostenirea lui B. (are si A1 un avantaj: tulpina A a produs o singura ramura).


Sper ca m-am facut inteleasa. Nu-i usor de ...povestit pe intelesul lumii.

Ultima modificare: Marți, 14 August 2012
romascanu, moderator
Clar si logic, v-ati facut înteleasa.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire copii casatorii diferite Sekler Sekler Mama din prima casatorie are doi copii C1 si C2. Divorteaza si se recasatoreste rezultand alti doi copii C3 si C4. In timpul celei de a doua casatorii sotii ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire nepoti? Balaurul Balaurul Buna ziua, Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie de mostenire (dupa un unchi decedat fara copii, sotie, testament), asadar: decedatul are - [b]doi ... (vezi toată discuția)
Efectul general si particular al reprezentarii in materia succesiunii. codeck codeck Imi poate explica cineva va rog in ce consta mai exact efectul general (impartirea pe tulpini a mostenirii) Art 968 NCC si efectul particular Art 969 NCC al ... (vezi toată discuția)