Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie minor in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie minor in afara tarii

In baza sentintei definitive de divort, copilul minor mi-a fost incredintat spre crestere si educare. Acum are 15 ani si este posesoare de CI.
Intrebare: poate calatori fara mine, doar cu CI intre granitele UE? Are nevoie de pasaport ? Are nevoie de acordul tatalui pentru a parasi tara?
Poate merge cu CI-ul, dar trebuie sa aveti si sentinta judecatoreasca definitiva, irevocabila si legalizata.