avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie minor in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie minor in afara tarii

In baza sentintei definitive de divort, copilul minor mi-a fost incredintat spre crestere si educare. Acum are 15 ani si este posesoare de CI.
Intrebare: poate calatori fara mine, doar cu CI intre granitele UE? Are nevoie de pasaport ? Are nevoie de acordul tatalui pentru a parasi tara?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 16:33, 14 August 2012
Poate merge cu CI-ul, dar trebuie sa aveti si sentinta judecatoreasca definitiva, irevocabila si legalizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua laura-maria laura-maria as vrea sa stiu de ce acte am nevoie ptr al aduce pe fiul meu ,in varsta de trei ani si jumatate , in italia. mentionez ca sunt divortata de tatal lui si ca ... (vezi toată discuția)
Se poate scoate un copil minor trecut pe numele tatalui fara acordul lui? regizor regizor Buna ziua...Am si eu o intrebare...As dori sa aflu cum pot merge impreuna cu copilul care este minor in alta tara...coplul fiind trecut pe numele tatalui ... (vezi toată discuția)
Iesire minor in afara tarii gigelas gigelas Buna ziua, Dupa un divort cu 2 minori,instanta a dispus incredintarea copiilor la ambii parinti,cate unu la fiecare. Hotararea este definitiva si ... (vezi toată discuția)