Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicabilitate CCM la nivelul ramurii Chimie si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicabilitate CCM la nivelul ramurii Chimie si Petrochimie pentru anii 2010-2012

In cazul concedierilor individuale in baza CCM la nivel de ramura plateam 3 salarii compensatorii, brute. Care este situatia acum in conditiile in care contract colectiv la nivelul ramurii Chimie şi Petrochimie pentru anii 2010-2012 mentioneaza la art 2
"(3)Prezentul contract colectiv de muncă este valabil până la 31.07.2012.
(4)Contractul colectiv de muncă este valabil cel mult 12 luni şi după termenul prevăzut la alin. (3), dacă niciuna dintre părţi nu îşi exprimă intenţia de negociere.
(5)Drepturile salariale, timpul de muncă şi condiţiile de muncă vor fi negociate anual, de regulă la începutul anului."

Prevederile sale se mai aplica in conditiile in care un alt contract nu a fost incheiat la nivel de ramura?
Dacă niciuna dintre părţi semnatare ale acestui CCM nu si-au exprimat, anterior datei de 31.07.2012, intenţia de negociere. atunci CCM si-a prelungit valabilitatea cu inca 12 luni .

Întrebare, daca angajații nu si-au primit anumite drepturi când CCM la nivel de ramura era in vigoare, aceștia o pot face si acum după expirarea CCM? Se poate face in instanta timp de 3ani?
Mulțumesc
Art. 268 C.mun.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
....
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
.....

Despre ce drepturi este vorba?