avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul de a munci in localitatea de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul de a munci in localitatea de domiciliu

buna ziua.
Sunt interesata sa obtin raspunsuri pentru spete ce tin de dreptul muncii:
cazul personal este unul special si ma intreb daca, din punct de vedere juridic, exista o solutie de aplicat: prin natura serviciului si a unei oportunitati in cariera pe care am considerat-o la un moment dat o posibilitate de a evolua profesional, in anul 2004 am ales sa lucrez in Bucuresti; in anul 2007, organizatia a inceput un proces de reorganizare a activitatilor proprii si locul meu de munca a fost supus procedurii de concediere, procedura care s-a desfasurat sub prevederile vechiului Cod al Muncii si, prin care, angajatorul mi-a oferit posibilitatea sa ocup una din pozitiile vacantate, pozitii care derivau tot din procesul de reorganizare; am acceptat una din aceste pozitii (inferioara fata de cea pe care o ocupasem anterior), numai ca nu s-a gasit intelegere pentru a ocupa aceasta pozitie in Brasov unde de fapt locuiesc, si a trebuit sa accept postul in Bucuresti; timpul a trecut si, intre timp au aparut si 2 copii, am parcurs perioada concediului de crestere copil si, din aprilie 2012 am reinceput activitatea; am fost nevoita sa-mi aduc familia in Bucuresti, sa stam cu chirie, in conditiile in care veniturile noastre familiale sunt deja afectate serios de o rata la banca pentru locuinta pe care o detinem in Brasov; am incercat de fiecare data sa aplic pentru posturile vacante in Brasov,posturi care sunt similare pozitiei pe care o detin in prezent, insa, de fiecare data, raspunsul in procesul de preselectie este unul si acelasi: sunt alti candidati care corespund cerintelor posturilor respective.
Fac precizarea ca angajatorul meu ocupa o arie foarte raspandita a unitatilor teritoriale, posturile vacante intotdeauna sunt postate atat pe platforma interna cat si pe cea externa de recrutare si, ceea ce este extrem de frustrant si demotivant, este faptul ca se recruteaza din exterior in detrimentul celor care doresc sa ocupe anumite pozitii pentru care, fiecare, considera ca ar fi o ascensiune profesionala.
Revin insa la problema personala si va intreb: exista vreo posibilitate legala, (excluzand actiunea in judecata pentru ca nu cunosc sustinerea din punct de vedere juridic) prin care sa pot actiona astfel incat sa pot obtine un loc de munca in localitatea in care domiciliez, in asa fel incat sa nu-mi mai supun familia la stresul de a locui departe de casa in care copiii nostri au crescut (copiii au 3, respectiv, 1,4 ani), sa nu mai fiu expusa zilnic riscului din trafic (sunt nevoita sa parcurg zilnic 40 Km dus-intors pe DN1 - fara sa-mi fie decontat transportul pentru ca nu ma incadrez in politica de naveta a organizatiei) si, de ce nu, sa nu mai fiu nevoita sa accept de fiecare data sa-mi fie calcata in picioare demnitatea profesionala.
Va multumesc.
Ati putea avea o discutie cu Directorul General al companiei in care sa explicati toate aceste motive si cu ocazia primului post disponibil acolo sa va transferati in Brasov. Explicatia ca exista alti candidati mai potriviti este delicata. Solicitati clar informatii despre aceasta, despre examen si toate detaliile.

Probabil ca va faceti bine treaba in locatia de acum si nu vor sa va piarda de acolo, insa nu inteleg ca aceasta politica in final duce tot la pierderea angajatului si "riscarea" a 2 posturi, cel ocupat de dvs si cel vacant in Brasov.
anidabcrsal a scris:

.
Revin insa la problema personala si va intreb: exista vreo posibilitate legala, (excluzand actiunea in judecata pentru ca nu cunosc sustinerea din punct de vedere juridic) prin care sa pot actiona astfel incat sa pot obtine un loc de munca in localitatea in care domiciliez, in asa fel incat sa nu-mi mai supun familia la stresul de a locui departe de casa in care copiii nostri au crescut (copiii au 3, respectiv, 1,4 ani), sa nu mai fiu expusa zilnic riscului din trafic (sunt nevoita sa parcurg zilnic 40 Km dus-intors pe DN1 - fara sa-mi fie decontat transportul pentru ca nu ma incadrez in politica de naveta a organizatiei) si, de ce nu, sa nu mai fiu nevoita sa accept de fiecare data sa-mi fie calcata in picioare demnitatea profesionala.





Doar daca ati avea un contract colectiv de munca aplicabil in care sa existe o clauza in care sa fie stipulata posibilitatea redistribuirii unui angajat la centru pe o pozitie similara intr-un punct de lucru al firmei situat in localitatea de domiciliu a angajatului ,in provincie as spune ca ar exista un temei legal ,dar cum sunt convinsa ca asa ceva nu exista,nu prea putem vorbi despre o posibilitate legala in speta de fata.
Aceste aspecte tin in totalitate de politica de resurse umane a companiei in care va desfasurati activitatea .Temporar doar s-ar putea rezolva problema prin delegarea
dvs.pe un post similar vacant
in cf. cu prevederile Codului Muncii,in pc. de lucru de la Brasov,cate 60 de zile calendaristice in 12 luni,cu posibilitatea prelungirii pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice,dar desigur trebuie sa existe si dorinta angajatorului de a va ajuta in acest mod.
va multumesc pentru raspuns.

toate cele bune.

cu stima,
adina sestac

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil - prezentare la serviciu allviewp2 allviewp2 Salutare tuturor. Sotia mea este medic cardiolog. In prezent este in concediu de crestere a copilului de pana la 2 ani. A intrat in concediu pe baza ... (vezi toată discuția)
Departajare candidati Radamante Radamante Metodologia de mobilitate a personalului didactic precizeaza: \\"Art. 28(2) Consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ poate stabili (...) ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la perioda determinata la perioada nedeterminata adysan adysan buna ziua,la trecerea de la perioda determinata la perioada nedeterminata,pe acelasi post,trebuie sa dau din nou concurs?mentionej ca in institutia la care ... (vezi toată discuția)