Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... continuarea studiilor????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

continuarea studiilor????

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog in ce conditii o persoana se considera ca se afla in continuarea studiilor? Daca nu a absolvit liceul, adica nu a sustinut examenul de bacalaureat, dar s-a inscris la o scoala (postliceala sau facultate), privata, se considera in continuarea studiilor? Prin urmare va primi in continuare pensia de intretinere?
Multumesc
Buna ziua. Conform art. 499 alin(3) din Noul cod civil privind obligatia de intretinere, parintii sunt obligati sa il intretina pe copilul devenit major, daca se afla in continuarea studiilor, pana la terminarea acestora, dara fara a depasi varsta de 26 de ani. Prin urmare, legea nu distinge daca studiile efectuate sunt in sistem public sau privat, incluzand orice forma de invatamant si formare profesionala. Singura cerinta legala este varsta maxima de 26 de ani pana la care se poate cere in instanta pensia de intretinere. Cerere de chemare in judecata va fi insotita de o adeverinta avizata de la respectiva unitate de invatamant care sa ateste frecventarea cursurilor respective.
Da, atata vreme ca este inscrisa la o unitate de invatamant acreditata, da, este considerata in continuarea studiilor.
cum poate fi considerata in continuarea studiilor,??? adica se presupune ca urmeaza un invatamant superior...atata timp cat nu a sustinut examenul de bacalaureat? Cum se poate urma o alta forma de invatamant "superior", fara a termina cel anterior?...
Citeste mai atenta raspunsurile anterioare. Nu se pune problema "invatamantului superior", ci sa existe doar o forma de invatamant care sa fie acreditata.
In lege nu se specifica, nu aveti termenul de "superior".

Sa stiti ca daca repetati intrebarea sau deschideti topicuri noi cu aceeasi problema, raspunsurile nu se schimba.