Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... continuarea studiilor????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

continuarea studiilor????

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog in ce conditii o persoana se considera ca se afla in continuarea studiilor? Daca nu a absolvit liceul, adica nu a sustinut examenul de bacalaureat, dar s-a inscris la o scoala (postliceala sau facultate), privata, se considera in continuarea studiilor? Prin urmare va primi in continuare pensia de intretinere?
Multumesc
1. "Continuarea studiilor" nu inseamna neaparat a urma o anume o ierarhie a acestora (gimnaziu, liceu, facultate, masterat, doctorat) ci simplul fapt ca sunteti intr-o forma de invatamant acreditata inseamna o continuare a studiilor.

2. Dupa liceu nu va opreste nimeni sa faceti o scoala postliceala sau o scoala profesionala, este tot o continuare a studiilor.

3. Daca nu aveti bacalaureatul nu puteti sa va inscrieti in invatamantul superior.
Va multumesc pentru raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~