Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma inactiva

Buna ziua,
Va contactez pentru a va cere sprijinul in urmatoarea problema:
Am o firma deschisa in 2007 pe care nu am avut niciun fel de activitate pana acum. Din cauza mai multor probleme am neglijat contabilitatea pe respectiva firma. Acum as vrea sa o inchid. La ONRC este "in functiune" la ANAF este "inactiva" din 11.06.2009, cel mai probabil pentru nedepunerea vreunui formlar. Momentan ma interesez la ANAF sa vad care ar fi datoriile acumulate de firma pana acum.

Intrebarea mea este cum as putea sa inchid firma cu minim de cheltuieli (ma refer la taxele si impozitele catre stat - inclusiv penalizarile la acestea)??

Multumesc mult.
Buna ziua,
As dori si eu un sfat in legatura cu o s.c. care a avut activitate suspendata pe o perioada de 3 ani. In luna iunie 2012 a expirat aceasta perioada, insa nu s-au facut demersuri pt a relua activitatea si nici nu se doreste acest lucru.
In fiecare am pana in prezent au fost depuse bilanturile obligatorii.
Cum se procedeaza?
O pot lasa asa si se dizolva din oficiu?
Se va dizolva din oficiu prin instanta, adica veti fi citati la tribunal (instanta competenta material). Apreciez ca este mult mai convenabil sa o dizolvati - lichidati si radiati dumneavoastra decat sa asteptati sa o faca statul in locul dumneavoastra. In doua luni ati terminat procedura, prin instanta va mai mult.
lucian huzum a scris:

Se va dizolva din oficiu prin instanta, adica veti fi citati la tribunal (instanta competenta material). Apreciez ca este mult mai convenabil sa o dizolvati - lichidati si radiati dumneavoastra decat sa asteptati sa o faca statul in locul dumneavoastra. In doua luni ati terminat procedura, prin instanta va mai mult.

Multumesc pentru sfat.
Dar la ce va referiti cand spuneti "convenabil"? Sincera sa fiu nu am bani pentru a o redeschide si radia ulterior.
Am inteles ca aceasta ar fi procedura si costa ceva... cam mult.
Costurile nu sunt mai mult de 350 - 400 lei, dumneavoastra decideti ... forumul va ofera doar opinii si idei de rezolvare a problemei.