Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj

Am sa va explic pe scurt :
In perioada febr.1998-martie 2006 am lucrat cu CIM la o singura soc. In aceasta perioada am beneficiat de 2 conc.pt.cresterea si ingrijirea copilului , respectiv aug1999-iulie 2001 si dec.2002-noi.2004 . In martie 2006 am fost trimisa in somaj in urma restructurarilor de personal . In dec.2007 m-am angajat la o noua societate care , la randul ei a facut disponibilizari in noiembrie 2011 . De atunci am beneficiat de ajutor de somaj . Doar ca am aflat cand am fost la viza ca perioada in care am dreptul la indemnizatie nu este de 12 luni ci de 9 luni datorita faptului ca perioada stagiului de cotizare este mai mica de 10 ani si mi s-a spus de o perioada cuprinsa intre 2002 si 2005care nu ar fi stagiu de cotizare . Imi puteti da o explicatie , va rog ? Concediul de crestere si ingrijire copil cuprins intre dec2002-noi.2004 nu se considera stagiu de cotizare pt. somaj ?
MULTUMESC !
posibil ca in carnetul de munca sa nu fie inregistrate corect perioadele de suspendarea contractului urmare concediilor de maternitate si concediile de ingrijire copii.
Dati-ne cronologia inregistrarii din carnetul de munca asa cum au fost operate.
Exemplu:
- 01.02.1998 = angajata
- 01.08.1999 = suspendat contractul pt CIC
- 01.07.2001 = Revine din CIC reia activ in baza aceluiasi contract
- etc
1. Perioada de CCC nu a fost si nu este stagiu de cotizare la somaj.

2. - De abia incepand cu data de 20.01.2007 perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare la somaj conform Legii 7/2007.
- Acceasi prevedere exista si in OUG 111/2010 care se aplica de la 01.01.2011.
In carnetul meu de munca exista urmatoarele inregistrari :
-02.02.1998 - Incadrat cu ctr. de munca
- mai multe majorari salariu inregistrate pe toata perioada desfasurarii contr. de munca (vreo 9 )
-24.03.2006 - Incetat contr. de munca
-24.03.2006-beneficiar indemniz. de somaj
-24.12.2006-inceteaza indemniz. de somaj
-01.12.2007 - angajat pe perioada nedeterm.
- alte majorari de salariu
- 01.01.2011 - se abroga disp. decret,.nr.92/1976

Acestea sunt toate inregistr.din carnetul meu de munca . Dupa cum vedeti nu exista nici un fel de suspendare a CIM pe perioada conc.de crestere si ingrijire copil .
Multumesc pt.raspuns , dar as vrea , daca exista o explicatie , sa-mi spuneti de ce de la somaj s-a facut referire (ca nefacand parte din stagiul de cotizare) doar la perioada celui de-al doilea CCC inceput in 2002 , in timp ce primul este calculat . Mi s-a spus clar ca perioada de cotizare este de 9 ani si 9 luni si ca cel de-al doilea CCC nu este stagiu de cotizare .
Imi cer scuze pentru insistenta .
1. Perioadele de somaj indemnizat nu sunt perioade de stagiu de cotizare la somaj.

2. Pentru alte explicatii trebuie sa mergeti la Agentia de Somaj sa vi le dea.