avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta fata de linia de 20kv - constructie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta fata de linia de 20kv - constructie casa

de cateva zile tot caut care ar fi distanta fata de linia de tensiune medie la care se poate construi.

am gasit asta :

Art. 137. Lăţimile normate ale culoarelor de trecere pentru LEA simplu/dublu circuit sunt următoarele:
24 m, pentru LEA cu tensiuni < 110 kV;.
37 m, pentru LEA cu tensiuni de 110 kV;
55 m, pentru LEA cu tensiuni de 220 kV;
75 m, pentru LEA cu tensiuni de 400 kV;
81 m, pentru LEA cu tensiuni de 750 kV.

pe de alta parte pe unele forumuri se specifica faptul ca trebuie doar 5m fata de acoperis.
pe de alta parte daca schimb conductorul si pun conductor izolat distantele se micsoreaza?
ma puteti lamuri? vreau sa iau un teren peste care trece o linie de 20kv (inclusiv stalp de tensiune la limita proprietatii) impartindu-l in doua si trebuie sa stiu daca pot construi o casa pe el.

multumesc.
Cel mai recent răspuns: cristi_afrim , utilizator 11:15, 24 Ianuarie 2018
cereti un certificat de urbanism pt teren. acolo ar trebui sa scrie toate interdictiile/posibilitatile pe care le ofera proprietatea cu pricina. interesati-va si la Electrica (s-au cum se numeste) de care apartine terenul. deoarece cu siguranta pt constructia unei case o sa aveti nevoie de avizul lor pentru a putea obtine autorizatia de construire.
aceste distante sunt pentru constructia linilor electrice, de exemplu pt o linie de 220 Kv este necesar a traversa printr-o padure un culoar de 27,5 m stanga -dreapta fata de axa liniei,deci un total de 55 m. distantele de vecinatate sunt pentru siguranta in exploatare, Distantele fata de cladiri se stabilesc in raport de felul cladirii, tipul de acopris, destinatia, gradul de risc,riscul la incendii,ect....
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2018
cristi_afrim, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructia casei fata de linii electrice arondoru arondoru La ce distanta de liniile electrice si de stalpii de inalta tensiune se poate construi o casa, ce lege reglementeaza aceasta distanta? (vezi toată discuția)
Despagubire pentru stalpi de inalta tensiune ungureanusorin ungureanusorin buna seara detin din 2003 o suprafata de teren intravilan in craiova pe care se afla 2stilpi de 110kv.din aceasta cauza mi s-au impus anumite restrictii la ... (vezi toată discuția)
Buna. am un teren intravilan arabil, stalpi de inalta pe parcela alaturata. ce dist…? AmberMag AmberMag Bună ziua, Detinem un teren intravilan arabil de 1750 metri pătrați, situat lângă o linie de înaltă tensiune aflată pe parcela vecină, la ... (vezi toată discuția)