Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... POTENTIAL LITIGIU CU SOCIETATEA DE DISTRIBUTIE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

POTENTIAL LITIGIU CU SOCIETATEA DE DISTRIBUTIE ELECTRICA

BUNA SEARA,
PE PROPRIETATEA MEA SE AFLA UN STALP DE MEDIE TENSIUNE LA CATIVA METRI DE LOCUINTA PE CARE AM CONSTRUIT-O IN URMA CU 6 ANI. AM FACUT ATUNCI O CERERE CATRE ELECTRICA SA ISI MUTE STALPUL DE PE PROPRIETATEA MEA LA CARE AM PRIMIT RASPUNS CA SE VA MUTA TOATA LINIA IN 5 ANI DE ZILE PRINTR-UN PROIECT EUROPEAN DAR ACEST LUCRU NU S-A INTAMPLAT. MENTIONEZ FAPTUL CA LINIILE DE MEDIE TENSIUNE TREC PE LANGA IMOBIL LA APROXIMATIV 5 M IAR EI AU APROBAT CONSTRUCTIA . ANUL ACESTA SOTIA MEA A FOST DEPISTATA CU O FORMATIUNE TUMORALA LANGA MADUVA SPINARII, FAPT CARE M-A DETERMINAT SA CUMPAR UN APARAT DE MASURAT RADIATIILE BANUIND CA LINIILE EMIT RADIATII SI ACEASTA SA FIE CAUZA LUCRU CARE S-A SI CONFIRMAT. RADIATIILE EMISE DE LINIA DE MEDIE TENSIUNE SUNT MULT PESTE LIMITA , 400 V/M IN JUMATE DIN CURTE. IN MOD CERT ACESTE RADIATII SUNT EXTREM DE DAUNATOARE ORGANISMULUI IAR EU BANUIESC CA ACESTEA AU PROVOCAT APARITIA ACESTEI TUMORI. EU DORESC SA DAU IN JUDECATA COMPANIA ELECTRICA PENTRU CA NU SI-AU MUTAT INCA STALPUL SI NICI LINIA DE MEDIE TENSIUNE DE PE PROPIETATEA MEA , SI PENTRU FAPTUL CA AM FOST RADIATI 6 ANI DE ZILE SI INCA SUNTEM IN CONTINUARE. MA INTERESEAZA CUM AR DECURGE UN ASTFEL DE DEMERS IN INSTANTA SI CARE AR FI COSTURILE? MULTUMESC
E putin probabil fiind vorba de linii de medie tensiune 20kv. Litaratura e plina de atentionari pentru luniile de 110 kv si 440 kv, dar in cazul dumneavoastra e vorba doar de 20 kv. Televizoarele cu tub aveau peste 30 kv la tub si stateam la doar cativa metri de ele.