Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Inadmisibilate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Inadmisibilate

Buna ziua! Am trimis Curtii o scrisoare la data de 14 nov.2011. Mi s-a raspuns ( la data postei de 6 feb.2012,de pe plic) ca "sesizarea dvs. nu poate fi examinata de catre Curte si nu este retinuta in vederea constituirii unui dosar." (Referent juridic A.Dagalita). La data de 28 martie 2012 (in interiorul celor 8 saptamani)am trimis scrisoarea cu cererea CEDO. La data de 5 iulie 2012, am primit de la un alt referent(V.Nicolescu) urmatorul raspuns:" Confirm primirea cererii dvs. din data de 28 martie 2012, ... CEDO a decis in data de 21 iunie 2012, intr-un complet de un judecator unic.....sa declare inadmisibila cererea sus mentionata. Curtea a considerat ca nu au fost indeplinite conditiile de admisibilitate prevazute de art.34 si 35 din Conventie.Aceasta decizie este definitiva si nu poate face obiectul niciunui recurs, nici in fata Marii Camere, nici a unui alt organism al Curtii. Desi nu se precizeaza la ce aliniat al art. 35 se incadreaza decizia judecatorului, cred ca este vorba de depunerea cererii dupa trecerea celor 6 luni, ceea ce este o eroare. Referentul V.Nicolescu a luat in calcul data de 28.03.2012, in loc de 14.11.2011, cand s-a depus prima scrisoare. In Romania, decizia Curtii de Apel, definitiva si irevocabila, a fost redactata la data de 19.05.2011. De la aceasta data pana la data primei scrisori la CEDO(14.11.2011) sunt mai putin de 6 luni. Se pare ca judecatorul a primit de la referentul roman date neadevarate. Problema e ca nu stiu daca se mai poate corecta situatia. Am trimis in acest sens o scrisoare(la data de 17.06.2012), am primit confirmarea de primire, insa nu sunt convins ca voi primi vreun raspuns. Ce ma sfatuiti ? Multumesc frumos!
Statescu, utilizator
Stimat forumist,

Într-adevăr, conform Regulamentului Curții, ca principiu, se arată ca dată a înregistrării cererii, data la care a debutat prima corespondență cu CEDO.

Regulamentul prevede:

Art. 47- Coninutul unei cereri individuale
5. Ca regulă generală, se consideră că cererea a fost introdusă la data
primei comunicări prin care reclamantul exprima – fie și în mod sumar -
obiectul cererii sale. Cu toate acestea, pentru motive justificate, Curtea
poate să decidă reținerea unei alte date.

Dacă doriți, Regulamentul cu ultimele modificări, în engleză, îl aveți disponibil aici:
[ link extern ]

Evident, nu am de unde să cunosc motivele înregistrării cererii dvs la o altă dată, dar, precum vedeți, acest lucru este permis, ca excepție de la regulă.

Nu am de unde să cunosc, de asemenea, nici motivul inadmisibilității în principiu a dvs.

Astfel, mai mult decât corespondența făcută, nu vă pot da alte sfaturi, mai ales că nu vă cunosc cauza în amănunt.

Cu stimă.