avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul concediu medical

Daca in ultimele 6 luni, functionar fiind, am beneficiat si de venituri din participarea la anumite comisii, acestea intra in baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate tmporara de munca?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:50, 15 Februarie 2013
Multumesc mult pentru lamuriri!
buna ziua

va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu calculul unei baze pt concediu medical pt ca am o situatie un pic mai deosebita:
am un angajat din data de 27.06.2012 cu un salar brut de incadrare de 3000 ron, care pe luna august se afla in concediu medical toata luna iar situuia lui inainte de angajarea la noi este urmatoarea: 2010 - 26.03.2012 concediu ingrijire copil (indemnizatie 2200 ron), 27.03.2012 - 23.06.2012 - somaj tehnic cu o indemnizatie de 75%, respectiv 2500 ron.
Cum calculez in aceasta situatie baza pt concediu medical?
va multumesc anticipat
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am concediu medical si stiu ca se calculeaza pe baza ultimelor 6 luni, prima luna fiind august.In aceasta luna, nu am lucrat, deci venitul e 0.Cum se face calculul in acest caz?0+(suma celor 5 luni) impartit la 6 sau impartit la 5?Se calculeaza media veniturilor brute?Va rog sa ma jutati si cu specificarea legii, deoarece s-a mai intamplat sa mi se greseasca calculul si am avut nevoie de argumente legislative.
Va multumesc.
Ultima modificare: Joi, 14 Februarie 2013
irene6, utilizator
1. Este vorba de OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate si Normele de aplicare a ei (aprobate prin Ordinul MS nr.60 si CNAS nr.32 din 27 ianuarie 2006).

2. - Indemnizatia pentru concediu medical va avea ca baza de calcul numai veniturile brute din cele 5 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu medical (sume venituril;or brute din cele 5 luni se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 5 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul.
- Pentru a primi indemnizatie pentru concediu medical este suficienta si o singura luna cu contract individual de munca.
tudorvaleriu a scris:

1. Este vorba de OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate si Normele de aplicare a ei (aprobate prin Ordinul MS nr.60 si CNAS nr.32 din 27 ianuarie 2006).

2. - Indemnizatia pentru concediu medical va avea ca baza de calcul numai veniturile brute din cele 5 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu medical (sume venituril;or brute din cele 5 luni se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 5 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul.
- Pentru a primi indemnizatie pentru concediu medical este suficienta si o singura luna cu contract individual de munca.


Multumesc de raspuns.
Am citit pe internet ca se iau in calcul ultimele 6 luni, iar de la servici am primit o informare ca se vor lua in calcul ultimele 10 luni.Nu mai retin, era pentru risc maternal sau prenatal, eu fiind insarcinata.

Alte discuții în legătură

Calculul indemnizatiei pt concediul medical BuduiAurica BuduiAurica Va rog sa-mi mentionati daca valoarea bonurilor de masa (care sunt considerate venituri si sunt impozitate) trebuie sa fie luate in baza de calcul al ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal alinamadalina1980 alinamadalina1980 Buna ziua.Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat ca nu mai stiu unde sa ma adresez,am luat institutiile statului la rand si nimeni nu stie sa ma lamureasca.Am ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul a sumei indemnizatiei de concediu medical luat in timpul somajului, includerea salariilor compensatorii doinaa1 doinaa1 Buna ziua, am urmatoarea situatie. In luna ianuarie 2015 unitatea la care am lucrat si a oprit activitatea, s a facut concedierea colectiva a personalului, cu ... (vezi toată discuția)