Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte vanzare imobil

Buna ziua si bine v-am gasit,

Doresc sa vand un imobil proprietate personala, dar singurele acte pe care le am sunt contractul de vanzare-cumparare intre mine si fostul proprietar in 5 exemplare si incheierea de autentificare de catre un notar in 4 exemplare.Am inteles de la agentul imobilar cu care colaborez ca imi trebuie cadastrul si intabularea pentru a putea vinde si ca nu intelege cum am achizitionat-o fara acestea.Am citit contractul de vanzare-cumparare in care specifica"..intabulat dreptul de proprietate in Cartea Funciara Individuala nr ... cu numar cadastral(provizoriu)... conform extrasului de CF..." . Astea sunt doar provizorii si trebuie facute altele sau trebuie sa le ridic de la OCPI? Ce alte acte imi trebuiesc pentru vanzarea imobilului?
Va multumesc !
Va multumesc!
eu am vandut o garsoniera si am cumparat un alt apartament dar nu am avut nevoie de dosar cadastral! ....ce inseamna dosar cadastral ? la ce se refera ?
Nu v a trebuit pentru ca probabil aveati deja cadastrul facut si imobilul intabulat in CF.
Si eu le am facute...si cadastru cat si intabularea numai ca in 2003 cand am achizitionat sectorul 4 cica nu le eliberau ci abia din 2005 au inceput sa elibereze...m-am interesat la notarul cu care am facut actele. Mi-am depus cererile si pe marti sau miercuri ar trebui sa fie gata , pentru ca vind cuiva care are minunatul program "prima casa"..:)